چک لیست خریداری تجهیزات کافی شاپ

چک لیست خریداری تجهیزات کافی شاپ

می‌خواهید کافی شاپ باز کنید؟ این مقاله چک لیست تجهیزات کافی شاپ است که به آن نیاز خواهید داشت.

بازگشایی کافی شاپ ساده نیست و بالا و پایین زیادی دارد. با این حال هنوز هم به گفته مسعود فراستی بهترین شغل دنیا است. در این زمینه برعکس فیلم می‌توانید به گفته مسعود خان اعتماد کنید چراکه خودش کننده کار است و کافه‌ای در مهرشهر کرج دارد.

قهوه سومین نوشیدنی پرمصرف دنیا در جهان است و نقس فرهنگی زیادی در زندگی روزمره ما داشته است. فکر بد نکنید نوشیدنی اول آب است و دومی چایی. ادامه لیست را نمی‌گویم چون بدآموزی دارد. پیش‌بینی می‌شود تا سال 2025 مصرف بازار قهوه به رقم 237.6 میلیارد دلار برسد. بنابراین راه اندازی کافی شاپ تبعیت از روند بازار است و چه کسی است که نداند تبعیت از موج بازار یعنی سود مالی.

 تجهیزات مورد نیاز برای کافی شاپ تفاوت‌هایی با تجهیزات آشپزخانه صنعتی دارند. لیست زیر را نگاه کنید.

فهرست تجهیزات کافی شاپ

سه عکس از دستگاه  اسپرسو، کافه لاته و اسپرسو آماده

بگذارید یک به یک آنها را بررسی کنید و دلیل گنجاندن این گزینه‌ها را در لیست بگوییم.

آسیاب قهوه صنعتی

قهوه‌خورهای حرفه‌ای می‌دانند که وقتی دانه قهوه قبل از دم کردن آسیاب شود طعم متمایزی خواهد داشت. شیوه آسیاب قهوه هم در طعم دلپذیر قهوه نقش دارند. بنابراین شیوه آسیاب قهوه حساس‌ترین و مهمترین بخش تهیه انواع قهوه است.

مهمترین نکته، کیفیت آسیاب قهوه صنعتی یا گرایندر است که باید از برندهای حرفه‌ای و صنعتی، مناسب برای کار دائم در کافی شاپ استفاده شود. دو نوع آسیاب در  بازار موجود است: دنده‌ای و تیغه‌ای. در همین ابتدا بگوییم وقت خود را با نوع تیغه‌ای تلف نکنید؛ چون قدیمی است و دوران آن به سرآمده. دانه‌های قهوه‌ها در نوع تیغه‌ای یکنواخت آسیاب نمی‌شوند و همخوانی پودر قهوه اولین معیار در تعیین دستگاه با کیفیت است.

در عوض قهوه در میان دنده‌های آسیاب قهوه چرخ‌دنده‌ای رد می‌شود و پودر یکنواخت از آن لای شیارهای فولادی بیرون خواهد آمد. همچنین صدایی شبیه صندلی چرخدار از این دستگاه به گوش می‌رسد که به همراه گرما و اصطکاک کاملاً مناسب محیط کافی شاپ است. شما هم مانند من بعد از خواندن این جملات بوی قهوه را استشمام کردید؟!

به جز این موارد آسیاب قهوه دیسکی، آجدار تخت یا فلت، آجدار مخروطی و البته آسیاب دستی نیز در بازار وجود دارند.

دستگاه اسپرسوی با کیفیت

قهوه‌ساز صنعتی یا دستگاه اسپرسو قلب کافی شاپ است. این دستگاه بزرگ و پیچیده که بیشترین بار تولید انواع قهوه را برعهده دارد. اسپرسو، نسپرسو، ریستوریتو، دوپیو، کاپوچینو، کافه لاته، پیکولو لاته، موکا، اسپرسو ماکیاتو، آمریکانو، لونگو، فلت وایت و کورتادو با این دستگاه تهیه می‌شود. تجهیزاتی مانند بخار برای تهیه کاپوچینو و ظرف شیر برای تهیه لاته و همچنین فیلترهایی صاف کردن در کنار این دستگاه تعبیه شده‌اند.

اسپرسو انواع زیادی دارد: از نیمه اتوماتیک، اتوماتیک، سوپراتوماتیک و اولترا اتوماتیک گرفته تا انواع دیگر. دستگاه اسپرسو بر حسب نوع عملکرد به 15 نوع مختلف تقسیم بندی می‌شوند.

دستگاه خامه زن

کیفیت و طعم کافه مهم است، اما زیبایی و تزئین قهوه خوردن در کافی شاپ به دل نمی‌نشیند. خامه زن دستگاهی است که با چند حرکت ساده شیر را به خامه تبدیل می‌کند و بقیه کارها تزئین و هنرمندی است. ‌برای تولید انواع شیک‌ها شما به خامه زن نیاز دارید.

دستگاه‌های خامه زن به انواع برقی و دستی تقسیم می‌شوند. در این دستگاه‌ها سه نوع سری دارند و هر کدام طرحی را ایجاد می‌کنند که در طراحی تزئینات روی قهوه و شیک به کار می‌آید.

میلک شیک ساز یا شیکر

برای تهیه انواع نوشیدنی که برپایه شیر است شما به میلک شیک ساز نیاز دارید. لیوان این دستگاه‌ها از آن جدا می‌شود و در اصل آنها را بر اساس تعداد لیوان‌ها تقسیم‌بندی می‌کنند. قدرت دستگاه تا 900 وات بالا می‌رود و هر چه قدرت آن بالاتر رود نتیجه دستگاه بهتر خواهد شد.

 این دستگاه‌ها بر اساس تعداد لیوا‌ن‌ها تقسیم بندی می‌شوند: تک لیوانه و سه لیوانه. میک شیک‌های استیل سه لیوانه بهترین نوع دستگاهی است که می‌توانید تهیه کنید. این دستگاه‌ها را بر اساس سرعت تنظیم می‌شوند و شیک‌هایی با غلظت متفاوت را در اختیار شما قرار می‌دهند.

بهترین دستگاه‌هایی که در بازار هستند برند‌های آمریکایی همیلتون بیچ و وارینگ، برند‌های ایتالیایی سیدو و فیمار هستند.

سیستم سامانه فروش پوز (POS)

امروز دیگری کسی با پول نقد به بیرون از خانه نمی‌رود. کارت بانکی جای پرداخت نقدی را گرفته و دیری نخواهد پایید که درگاه‌های آنلاین پرداخت بانکی در موبایل‌ها جای هر دو را بگیرد. سیستم پایانه فروش یا پوز می‌تواند همه تراکنش‌ها را گزارش کند و کار رصد و مدیریت ارتباطات ماهیانه کافی‌شاپ را انجام دهد. این سیستم تنها آن دستگاه کوچک قابل حمل نیست که به اینترنت وصل می‌شود. بلکه وقتی از سیستم پایانه فروش صحبت می‌کنیم منظورمان پایانه‌ای است مشتری‌مدار که آفلاین نیز کار کند و بتواند بر اساس سیستم ابری یا (Cloud) به برنامه‌های دیگری همچون CRM وصل شود و قابلیت ارتقا نیز  داشته باشد.

لیوان‌های قوه یکبار مصرف

بعد از انتشار ویروس کووید 19 در جهان میزان تقاضای غذاهای بیرون‌بر بسیاری بیشتر از گذشته شده است. این موضوع در مورد قهوه و چایی نیز صدق می‌کند. مردم ترجیح می دهند به جای لیوان‌های چینی و سفالی از لیوان‌های یکبار مصرف دو جداره برای قهوه استفاده کنند. این لیوان‌ها با درب‌های محکم خاصیت عایق هم دارند و گرما را تا رسیدن به مقصد حفظ می‌کنند.

اگر کافی شاپ می‌زنید این لیوان‌ها مصرف هر روزه شما خواهد بود. شاید حتی جای لیوان‌های چینی قدیمی را هم بگیرد. خوبی این نوع لیوان‌های یکبار مصرف در این است که می‌توانید لوگوی خود را روی آن بزنید و به هر جایی بفرستید. بدی آن نیز ایجاد زباله بیشتر در کافی شاپ و سطح شهر است.

 دستگاه آبمیوه‌گیری و بلندر

دستگاه‌های آبمیوه‌گیری را معمولاً در کنار مخلوط کن یا بلندر (Blender) می‌گذارند و برای تهیه انواع نوشیدنی‌های طبیعی و کوکتل‌ها استفاده می‌شود. این دستگاه‌ها در برندها و انواع مختلفی تولید می‌شوند. برخی با تیغه میوه‌ها را ریز ریز می‌کنند، برخی آنها را فشرده کرده و با عملکردی شبیه چرخ گوشت آب آنها را می‌گیرند.

بلندر نیز ابزاری ضروری برای تهیه اسموتی، کوکتل و شیک است. مواد را داخل پارچ بلندر یا مخلوط کن ریخته و بعد از روشن کردن مخلوط یکدستی در اختیار ما خواهد بود. بهترین برندهای دستگاه مخلوط کن در بازار ایران عبارتند از ویتامیکس، همیلتون، انزو و سیدو. مدل دو لیتری بلندر صنعتی بیشترین کاربرد را در کافی شاپ‌ها دارد.

توستر، وافل ساز و ساندویچ ساز

ممکن است در کنار قهوه خود هوس خوردن غذای سبکی هم بکنید. وافل، اسنکی، ساندویچ و پنینی امروز جزو منوی کافی شاپ‌ها است. دستگاه‌های زیادی برای تهیه این غذاهای سبک در بازار موجود است. پنینی پرس، ساندویچ ساز صنعتی،  ساندویچ ساز مثلثی، دستگاه وافل ساز. همه اینها در ابعاد مختلفی در بازار هستند و می‌توانند غذای سبک شما را در عرض 5 تا 10 دقیقه تهیه کنند.

برندهای تفال، کنوود، فیلیپس و مولینکس بخش بزرگی از بازار توستر، وافل ساز و ساندویچ ساز ایران را در اختیار دارند.

یخچال و فریزر

کافی شاپ نیز مانند رستوران‌های صنعتی ورودی‌های زیادی در روز دارد. نیاز است یخچال و فریزری خریداری شود که علاوه بر جذابیت ظاهری، کیفیت مواد اولیه را حفظ کند و از بدطعم شدن آنها جلوگیری کند. علاوه بر این دسرها، کیک‌ها و دونات‌های زیادی روزانه در کافی شاپ سرو می‌شوند که بهتر است آنها را در یخچال شوکیس نگهداری کرد.

در زمینه یخچال و فریزر برندهای مختلفی ایرانی و خارجی در بازار فعالیت می‌کنند. انواع مختلفی یخچال فریزر را برای کافی شاپ می‌توانید خریداری کنید. از نوع دو درب ایستاده تمام استیل تا تک درب استیل و همچنین نمونه‌های رویه میز کار. بسته به شکل طراحی داخلی آشپزخانه کافی شاپ می‌توانید نمونه‌های مختلفی از یخچال و فریزر را خریداری و استفاده کنید.

آنچه باید در خرید یخچال و فریزر به آن توجه کنید مشخصات فنی دستگاه و میزان سرمادهی آن است.

قفسه بندی و تجهیزات انبار

همه رستوران‌های صنعتی به انبار مجهز نیاز دارند. تنظیم میزان ورودی‌ها و مصرف روزانه برای محاسبه هزینه رستوران و کافی شاپ ضروری است. همچنین باید برای مدت زمانی مواد اولیه لازم در انبار موجود باشد و آمار آن در دست مدیر کافی شاپ یا متصدی انبار قرار گرفته باشد. این مواد اولیه هر کدام باید جایگاهی در قفسه‌بندی داشته باشند تا دسترسی به آن ساده باشد. به این ترتیب بهره‌وری فعالیت‌های پرسنل کافی شاپ بهبود پیدا می‌کند.

به این لیست می‌توان تجهیزات دیگری را نیز افزود. دستگاه‌هایی مانند انواع ترولی، چلیک و سماور. تجهیزات کافی شاپ نیز مانند تجهیزات آشپزخانه صنعتی برحسب ابعاد و اندازه تغییر می‌کند. می‌توان تجهیزات بسیار مفصل و کامل را تهیه کرد و یا می‌توان با حداقل ظرفیت و تجهیزات کافه دنج و کوچکی را تدارک دید.

برای مشاوره در زمینه طراحی و تجهیز کافی شاپ لطفاً با کارشناسان ما در آپادانا تجهیز تماس بگیرید. با مشاوره‌ای جامع و کامل گام اول را برای ایجاد کسب‌وکاری موفق محکم بردارید. ‌مشاوران ما از صفر تا صد تجهیز و راه اندازی رستوران و کافی شاپ با شما همراه هستند و با سابقه‌ای 20 ساله می‌توانند هزینه‌های اضافی شما بکاهند و به سوددهی بلندمدت شما بیفزاید.    ایمیل شما جزو اطلاعات خصوصی شماست، ما آن را منتشر نمی کنیم.
    0 کامنت
    Inline Feedbacks
    View all comments