مهمترین تجهیزات پخت در آشپزخانه‌های صنعتی کدامند؟

تجهیزات پخت و آشپزخانه صنعتی روباز

 یکی از شغل‌های پر درآمد و البته پر چالش دنیا تأسیس آشپزخانه صنعتی است. این امر بر همه مبرهن است که راه اندازی آشپزخانه صنعتی مناسب، نیازمند تمهیدات اساسی و تجهیزات پخت مناسبی است؛ که در کل تحت عنوان تجهیزات آشپزخانه صنعتی یاد می‌شود .

پیش از آن دعوت می‌کنیم برای اطلاع از چیستی تجهیزات آشپزخانه صنعتی و مهمترین تجهیزات آشپزخانه صنعتی مقاله زیر را مطالعه کنید:

 تهیه تجهیزات آشپزخانه‌های صنعتی بسیار مهم است چراکه ابزار کار کارکنان آشپزخانه است و موجبات ایمنی آن‌ها را فراهم می‌آورد و بنابراین جهت ارائه بهترین نتیجه باید در انتخاب تجهیزات آشپزخانه صنعتی نهایت دقت و وسواس به کار گرفته شود.

مهمترین تجهیزات پخت

تجهیزات پخت در آشپزخانه صنعتی

  در این مطلب قصد داریم مهم‌ترین تجهیزات آشپزخانه‌های صنعتی و ویژگی‌های آن‌ها را بررسی کنیم و اطلاعات مهمی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم؛ پس با ما همراه باشید:

در خرید تجهیزات آشپزخانه و بالاخص تجهیزات پخت به این 2 نکته مهم توجه کنید :

1. به زیربنا و فضایی که قرار است از آن به‌عنوان آشپزخانه صنعتی استفاده کنید، توجه کنید و با توجه به فضای در اختیار، تصمیم به خرید تجهیزات بگیرید .

2. قبل از خرید هر وسیله توان و قدرت آن را بررسی کنید چرا که با خرید وسایل آشپزخانه معمولی نمی‌تواند از پس کار طولانی مدت آشپزخانه صنعتی بر بیاید بنابراین با تحقیق بیشتر از هدر رفتن وقت، و بودجه ی خود بپرهیزید .

مهم‌ترین تجهیزات آشپزخانه صنعتی کدامند ؟

در این قسمت مهم ترین تجهیزات آشپزخانه صنعتی راخدمت شما عزیزان معرفی می کنیم:

1. چرخ گوشت صنعتی

این دستگاه یکی از مهم‌ترین تجهیزات آماده سازی مواد مورد نیاز غذاست.

  از این دستگاه علاوه بر چرخ کردن گوشت، جهت چرخ کردن سایر مواد نظیر سبزیجات و .. نیز استفاده می شود.

  توصیه می شود چرخ گوشت مناسبی را با توجه به فضای آشپزخانه صنعتی تهیه کنید تا به راحتی بتواند حجم گوشت چرخ کرده مورد نیاز برای غذا ها را فراهم نماید.

2. دستگاه سرخ کن صنعتی

یکی از مسائل مهمی که در ذائقه ایرانی ها مهم است عدم مصرف غذاهای خام یا کم پخته است. بنابراین جهت کسب رضایت مشتریان توصیه می شود دستگاه سرخ کن مناسبی تهیه شود تا غذاها به خوبی سرخ شوند.

 این دستگاه هم برای رستوران‌های بزرگ و هم فست فودها ضروری است.

3. کباب پز صنعتی و کباب زن صنعتی

کباب‌ها از لذیذترین غذاهای منو ایرانی هستند به طوری که اگر در رستورانی این غذا طبخ نشود احتمال مراجعه بعدی مشتری قبلی به ان رستوران بسیار کم می شود. محبوبیت این غذا به حدی است که اکثر رستوران‌ها به طبخ این غذای اصیل ایرانی می‌پردازند.

 از مهم‌ترین تجهیزات پخت برای تهیه ی انواع کباب‌ها کباب پز صنعتی است؛ چرا که در اکثر رستوران‌ها امکان پخت کباب با زغال وجود ندارد.

 تهیه کباب زن صنعتی نیز ضروری است تا مرحله به سیخ کشیدن کباب ها با سرعت و دقت بالاتری انجام شود.

4. اجاق گاز صنعتی :

در آشپزخانه سه وسیله جزو ضروری‌ترین وسایل و تجهیزات هستند: یخچال، اجاق گاز و سینک ظرفشویی. اهمیت این سه وسیله در حدی است که از ان تحت عنوان مثلث آشپزخانه یاد می شود. تفاوت زیای بین اجاق گاز آشپزخانه معمولی و صنعتی وجود دارد. ظروف آشپزخانه صنعتی به دلیل حجم زیاد غذا ها عمدتا سنگین هستند بنابراین اجاق گازهای صنعتی باید از مواد اولیه محکم و با دوامی ساخته شوند تا قدرت تحمل وزن این ظروف را داشته باشند.

  از طرفی این اجاق گازها دارای تنوع رنگ بندی و ظاهری کمتری نسبت به اجاق گازهای آشپزخانه‌های معمولی هستند. علاوه بر مقاومت اجاق گاز آشپزخانه‌های صنعتی باید به جنس مشعل‌های آن و همچنین تعداد شعله‌های ان توجه ویژه‌ای داشته باشید زیرا ظرفیت و حجم غذای در حال پخت شما به این مسئله وابسته است.

5. دیگ‌های صنعتی آشپزخانه

انواع مختلفی از دیگ‌های آشپزخانه وجود دارند که از جمله پرکاربردترین آن‌ها می‌توان به دیگ‌های خورشت پز صنعتی و برنج پز صنعتی یا همان دیگ چلوپز صنعتی اشاره کرد.

   این دیگ‌ها بسیار مقاوم و سه جداره بوده و عموماً دارای شیرهای خروجی جهت تخلیه آب برنج و آبکش کردن آسان‌تر برنج چلو هستند به علاوه استفاده از این نوع دیگ‌های صنعتی مصرف سوخت این آشپزخانه‌ها را نیز در حد بهینه قرار می دهد. از طرفی این نوع دیگ ها از پراکنده شدن بخار و بوی زیاد غذا تا حد زیادی جلوگیری می نمایند.

برای اطلاع از انواع لوازم آشپزخانه صنعتی مقاله زیر را مطالعه کنید:

6. ماشین ظرفشویی صنعتی

یکی دیگر از تجهیزات ضروری آشپزخانه های صنعتی ماشین ظرفشویی صنعتی است. استفاده از ماشین ظرفشویی بسیار بهتر از استفاده از نیروی انسانی است چرا که این وسیله دارای محفظه عایق سرما و گرماست و می‌تواند میزان حرارت آب را در حد ثابتی نگه دارد از طرفی این وسیله عموماً دارای قابلیت تصفیه آب است و می تواند از اتلاف انرژی تا حد قابل قبولی جلوگیری کند.

7. دستگاه گرم کن غذا

غذایی با دمای مناسب نقش زیادی در چشیدن و لذت بردن از طعم غذای طبخ شده دارد. بنابراین یکی از دغدغه‌های مهم آشپزخانه‌های صنعتی گرم نگه داشتن غذاهای طبخ شده است چرا که گرم کردن مجزای غذاها در حجم وسیع کاری هزینه بر و خسته کننده است به همین دلیل در اکثر آشپزخانه‌های صنعتی از دستگاه گرمکن غذا جهت حفظ دمای مناسب غذاها برای سرو استفاده می‌شود تا بدین روش غذایی با کیفیت دمایی مناسب و مطلوب را در اختیار مشتریان قرار دهند.

8. دستگاه پوست گیر صنعتی

پیاز و سیب زمینی یکی از اصلی‌ترین صیفی جات جهت تهیه اکثر غذاهای ایرانی هستند از طرفی پوست کردن پیاز و سیب زمینی امری دشوار و زمان است. بالاخص که باید درآشپزخانه‌های صنعتی در حجم بسیار وسیعی پوست کنده و آماده باشند به همین دلیل توصیه می شود جهت تسریع در امور از دستگاه پوست گیر صنعتی مناسبی استفاده شود این دستگاه قادر است به راحتی مقدار زیادی از میوه‌ها، سیب زمینی و پیاز را پوست کنده و اماده طبخ کند.

9. تابه گردان صنعتی

تابه گردان یا ماهی تابه گردان نیز از ضروریات آشپزخانه‌های صنعتی است تا سرخ کردن و طبخ غذاهایی نظیر کوکو، فلافل و مرغ و … به سادگی و در حجم بالا انجام شود. 

10. هود آشپزخانه های صنعتی

یکی از مشکلاتی که در آشپزخانه‌های صنعتی وجود دارد حجم وسیع بخار، دود، چربی و بوهای مواد غذایی مختلف و گرماست به همین دلیل استفاده از هود یکی از نیازهای مبرم آشپزخانه‌ها بالاخص آشپزخانه‌های صنعتی است عموماَ در اشپزخانه‌های صنعتی از انواعی از وسایل تهویه نظیر سانتریفیوژ و هودهای دیواری و مرکزی استفاده می شود تا محیط مطبوعی را برای پرسنل آشپزخانه و عملکرد بهتر آنها و همچنین جلوگیری از مصرف بی رویه انرژی ایجاد شود.

 توصیه می شود در تهیه هود برای آشپزخانه صنعتی به توان مکش آن و همچنین جنس ان توجه ویژه داشته باشید عموماَ هودهایی که دارای جنس استیل هستند با زحمت کمتری تمیز می شوند.

خرید تجهیزات پخت از آپادانا تجهیز

در این مقاله به مهم ترین تجهیزات آشپزخانه های صنعتی و ویژگی های انها پرداخته شد.

اگر قصد تاسیس آشپزخانه صنعتی را دارید، دو فرم زیر در ابتدا استعلام قیمت‌ها هستند که می توانید آخرین قیمت‌ها را از آن طریق استحصال بفرمایید و فرم دوم در برای مشاوره درخواست راه اندازی رستوران است که از طریق آن می‌توانید هر سئوال دیگری را هم برای ما ارسال کنید. همچنین می‌توانید با شماره ویژه 72307 با کارشناسان فروش ما ارتباط برقرار کرده و اطلاعات لازم را دریافت کنید.

 شرکت آپادانا تجهیز با بیش از 20 سال تجربه ی درخشان در زمینه مشاوره و طراحی و تجهیز انواع آشپزخانه های صنعتی و سنتی را داراست و می تواند راهنمای مناسبی برای شما عزیزان باشد .

فرم استعلام قیمت محصولات

فرم مشاوره راه اندازی رستوران

   ایمیل شما جزو اطلاعات خصوصی شماست، ما آن را منتشر نمی کنیم.
   0 کامنت
   Inline Feedbacks
   View all comments