بلندر صنعتی، مخلوط کن صنعتی

مخلوط کن و یا بلندر (Commercial Blender) بخشی از تجهیزات کافی شاپ و آشپزخانه صنعتی محسوب می‌شود. دستگاه‌های بلندر را معمولاً در کنار دستگاه آبمیوه‌گیری و برای تهیه اسموتی، کوکتل و شیک استفاده می‌کنند. نحوه کار با بلندر اینگونه است که ابتدا مواد غذایی را در پارچ ترکیب کرده و بعد از روشن کردن آن مخلوط تقریباً یکدستی ایجاد می‌شود. همچنین عملکرد دستگاه را می‌توان تنظیم کرد و تا میزان له شدگی و مخلوط شدن مواد غذایی تغییر کند.مهمترین برندهای موجود از بلندر صنعتی در بازار عبارتند از ویتامیکس، همیلتون، انزو و سیدو. هر کدام از این برندها امکانات و ظرفیت متفاوتی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. مدل‌های دو لیتری بیشترین استفاده را در آشپزخانه‌های صنعتی دارند. البته نمونه‌های بزرگتر سه لیتری نیز در بازار موجود است. معیار دیگری در تهیه بلندر صنعتی میزان صدایی است که تولید می‌کند که البته این معیار به قدرت بلندر بستگی دارد. گفتنی است در اطلاعات هر برندی که می‌خواهید خریداری کنید میزان صدای تولیدی ذکر شده است. در انواع کاوردار نیز میزان صدا قاعدتاً کاهش خواهد یافت.
مهمترین فاکتورهای در خرید بلندر یا مخلوط کن صنعتی توجه به حجم پارچ آن و نیرویی است که تولید می‌کند. در بیشتر برندها متریال پارچ از جنس شفاف است تا بتوان محتوایات داخل را مشاهده کرد. پلی کربنات شفاف بیشترین متریال استفاده شده برای تولید پارچ است. البته در انواعی نیز از استیل ضدزنگ استفاده می‌کنند.

کاربردهای مخلوط‌کن (بلندر) صنعتی:

بلندر صنعتی پرکاربردترین استفاد از بلندر در میان کافی‌شاپ‌ها و مغازه‌های پروتئینه است. البته این دو گروه تنها مشتریان مخلوط‌کن صنعتی محسوب نمی‌شوند بلکه در رستوران‌های صنعتی نیز در تهیه انواع سس‌ها، دسرها و چاشنی‌ها بایستی از بلندر استفاده کرد.  از بلندر برای خرد کرد یخ نیز استفاده می‌کنند که در نوشیدنی‌های سرد بسیار کاربرد دارد.دستگاه‌های بلندر و مخلوط کن از جمله مواردی هستند که در هر آشپزخانه‌ای یافت خواهد شد.

مهمترین انواع مخلوط کن صنعتی

روی هم رفته سه نوع بلندر در بازار وجود دارد که شرکت آپادانا تجهیز هر سه نوع را در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهد:
  • مخلوط کن غذا و میوه برای تولید انواع میلک شیک
  • مخلوط کن مایعات برای تولید انواع کوکتل
  • مخلوط کن دستی که ابزاری بسیار منعطف و ساده برای له کردن انواع غذا و تهیه سوپ و سس است.