مشاور راه اندازی رستوران کیست و چکار می‌کند؟

رستوران باز است

مشاور راه‌اندازی رستوران ( restaurant Consultant) با وجود جذابیتی که دارد درعین‌حال کاری طاقت‌فرسا است. درصورتی‌که به‌درستی برای این کار تصمیم‌گیری نشود ممکن است در همان سال اول راه‌اندازی این شغل با شکست مواجه شود. در این زمینه بهتر است از اشتباهات دیگران درس بگیرید و نکاتی که برای راه‌اندازی یک رستوران فوق‌العاده نیاز است را رعایت کنید. به‌منظور راه اندازی این مکان لازم است تمامی تجهیزات موردنیاز برای این کار را بشناسید. لینک زیر در زمینه شناخت تجهیزات آشپزخانه صنعتی می‌تواند بسیاری به شما کمک کند و در آن مهمترین تجهیزات فهرست شده‌اند.

در این مقاله قصد داریم شما را با چگونگی راه اندازی رستوران، تجهیزات لازم برای راه اندازی آن و نحوه خرید آن‌ها آشنا کنیم.

چگونه مشاور راه اندازی رستوران حرفه‌ای پیدا کنیم؟

سرآشپز و راه انداز رستوران در حال برنامه ریزی

برای پیدا کردن مشاور راه اندازی رستوران کاربلد باید بدانید که او چه ویژگی‌هایی داشته باشد. یک‌مشاور مناسب رستوران باید دانش لازم راه‌اندازی را در سطح بین‌المللی دارا باشد. او باید با توجه به توان اقتصادی کارفرما و سطح توقع مردم آن منطقه رستورانی درخور مردم همان منطقه راه اندازی کند.

در مقاله زیر در مورد تغییری مشاور خرید تجهیزات آشپزخانه صنعتی ایجاد می‌کند اطلاعاتی داده شده است:

تجهیزات لازم راه اندازی رستوران

برای راه اندازی رستوران ابتدا باید لیستی از اسامی تمامی تجهیزات راه انداز رستوران که موردنیاز است را با دقت بالا تهیه کنید. برای این کار باید انرژی زیادی صرف کنید چراکه این مرحله جزء مهم‌ترین مراحل راه‌اندازی به‌حساب می‌آید. برای اینکه تمامی تجهیزات را به‌درستی و بدون هیچ کم و کاستی خریداری کنید ابتدا بخش‌های مختلف رستوران را مشخص کنید. پس از مشخص کردن بخش‌های رستوران تجهیزات مربوط به هر بخش را یادداشت کنید.

بخش‌هایی از رستوران که هرکدام به تجهیزات خاص خود نیاز دارند عبارت‌اند از:

فضای داخلی رستوران

فضای داخلی رستوران رو به دریا

تجهیزات فضای داخلی اولین تجهیزات راه انداز برای رستوران هستند که مستقیماً در دید مشتری قرار دارند. بنابراین باید به‌گونه‌ای انتخاب شوند که جذب مشتری کنند. تجهیزاتی که برای فضای داخلی رستوران احتیاج دارید بنابه طراحی داخلی که مدنظرتان است متفاوت است.

آشپزخانه صنعتی

آشپزخانه مهم‌ترین بخش رستوران است که تجهیزات مخصوص به خود را دارد. در بخش‌های بعدی به‌طور مفصل در مورد تجهیزات آشپزخانه صنعتی توضیحاتی ارائه خواهیم داد.

سرویس بهداشتی

معمولاً مشتری‌ها استفاده فراوانی از سرویس بهداشتی رستوران می‌کنند. به همین خاطر نیاز است شیرآلات مدرن و روشویی‌های شیک همراه با آینه و تهویه مناسب در آن به کار رود. دستمال خشک‌کن و جای مایع نیز نباید فراموش شوند.

اتاق کارکنان

برای استراحت پرسنل رستوران معمولاً فضایی در نظر گرفته می‌شود. این فضا باید به‌گونه‌ای باشد که کارکنان بتوانند در آن استراحت کنند. تخت خواب، مبل، رخت‌آویز و… باید برای این اتاق در نظر گرفته شوند.

اتاق مدیریت

تجهیزات اتاق مدیریت باید نشان‌دهنده پرستیژ مدیریت باشند. معمولاً برای اتاق مدیریت از مبل و صندلی‌های لوکس استفاده می‌شود. وجود وسایل تزئینی مانند تابلو، گل و‌‌‌… نیز فراموش نشود.

ورودی

در قسمت ورودی مهم‌ترین مسئله نصب تابلو مخصوص رستوران و با لوگوی آن است. تجهیزاتی که برای این قسمت در نظر می‌گیرید بسیار مهم هستند. چراکه مشتری‌ها در بدو ورود به رستوران با دیدن این تجهیزات رستوران شما در ذهن آن‌ها نقش می‌بندد. لازم به ذکر است هرکدام از این بخش‌ها خود از چند زیرمجموعه تشکیل‌شده‌اند. هرکدام از این زیرمجموعه‌ها خود به تجهیزات مخصوصی نیاز دارند.

تجهیزات آشپزخانه صنعتی

همان‌طور که گفته شد مهم‌ترین قسمت هر رستوران آشپزخانه آن است. بنابراین تجهیزات آشپزخانه صنعتی درراه اندازی رستوران از اهمیت خاصی برخوردار هستند. خود آشپزخانه رستوران از چند بخش شامل انباری، سردخانه، ناحیه شست‌وشو، محل پخت‌وپز و فضای آزاد است. تجهیزات آشپزخانه صنعتی عبارت‌اند از:

تهویه مناسب

آشپزخانه رستوران حتماً باید دارای تهویه مناسب باشد تا هوا داخل آن جریان داشته باشد. علاوه بر این باعث تنظیم دمای آشپزخانه نیز می‌شود. با استفاده از تهویه مناسب می‌توانید برای کارکنان آشپزخانه خود محیطی لذت‌بخش را فراهم آورید.

اجاق‌ها

اجاق‌ها جزء پرکاربردترین وسایل آشپزخانه هستند که با توجه به غذاهایی که در منو رستوران شما وجود دارند باید اجاق‌گاز متناسب باکارتان خریداری شود. همان‌طور که می‌دانید اجاق‌گاز در رستوران‌ها همانند یک قلب عمل می‌کند. بنابراین لازم است اجاق گازی را انتخاب کنید که کیفیت بسیار بالایی دارد.

فریزرها

تهیه یخچال مناسب ضمانت کننده سالم بودن غذاهای شما است. به همین خاطر فریزرها یکی از اصلی‌ترین تجهیزات آشپزخانه صنعتی به شمار می‌روند.

تجهیزات لازم برای پخت‌وپز

از دیگر تجهیزات آشپزخانه صنعتی می‌توان به وسایل موردنیاز پخت‌وپز اشاره کرد. این تجهیزات شامل قابلمه‌ها، کفگیر و ملاقه، قاشق و چنگال، ظروف مختلف و… هستند.

سینک ظرف‌شویی و ماشین ظرف‌شویی

برای رعایت بهداشت و شست‌وشو ظروف آشپزخانه و قابلمه‌ها و… حتماً به سینک ظرف‌شویی و همچنین ماشین ظرف‌شویی صنعتی نیاز خواهید داشت. علاوه بر این می‌توانید مواد غذایی که به شست‌وشو نیاز دارند مانند سبزیجات را در داخل سینک بشویید.

از جمله تجهیزات دیگر که لازم است آن ها را نیز برای آشپزخانه رستوران تهیه کنید شامل موارد زیر هستند.

 • ماکروویو، ظروف سرویس‌دهی، قفسه ذخیره‌ساز، تجهیزات ایمنی، تخته‌های برش، همزن، غذا ساز، برش دهنده، سنگ‌تراش برای تیز کردن چاقو
 • مواد و وسایل لازم برای شست‌وشو، ظروف ذخیره‌ساز برای نگهداری مواد غذایی

خرید تجهیزات آشپزخانه صنعتی

هنگام خرید هر یک از تجهیزات آشپزخانه صنعتی لازم است به نکاتی توجه شود تا در حین کار پرسنل دچار مشکل نشوند. درصورتی‌که تجهیزات مناسب خریداری کنید درواقع تا حدود زیادی به حفظ آبرو رستوران کمک کرده‌اید. دقت کنید قبل از خرید تمامی تجهیزات ابتدا در مورد نحوه چیدمان آن‌ها درک درستی داشته باشید.

برای اطلاع در مورد قیمت تجهیزات آشپزخانه صنعتی به لینک زیر مراجعه بفرمایید:

نکاتی که هنگام خرید بعضی از تجهیزات آشپزخانه رستوران لازم‌اند عبارت‌اند از:

خرید تهویه

هنگامی‌که قصد خرید تهویه برای آشپزخانه دارید لازم است به چند فاکتور مهم توجه کنید. مهم‌ترین فاکتور انتخاب اندازه فضای آشپزخانه است. با توجه به‌اندازه آشپزخانه تهویه باید دارای بازده انرژی مناسب، میزان جریان هوا و حجم استاتیک متناسب باشد.

خرید اجاق گاز

یکی از دغدغه‌های اصلی هنگام راه اندازی رستوران خرید اجاق‌های موردنیاز است. اجاق گاز جزء تجهیزات راه انداز رستوران است که هنگام خرید باید به‌اندازه و کیفیت آن توجه کنید. اندازه آن را بر اساس فضای آشپزخانه و برنامه‌ریزی که برای تهیه مقدار غذا در طول یک شبانه‌روز کرده‌اید تعیین می‌شود. قبل از خرید این محصول لازم است ضمانت‌نامه‌ها و مارک‌های مختلف آن را بررسی کنید.

خرید تجهیزات پخت‌وپز

هنگام خرید تجهیزات پخت‌وپز باید از هر نوع وسیله چند عدد خریداری کنید. با این کار هنگامی‌که هرکدام از آن‌ها کثیف باشند و یا شکسته شوند می‌توانید از یکی دیگر استفاده کنید.

خرید سینک ظرف‌شویی

برای خرید سینک ظرف‌شویی باید توجه کنید که جنس آن حتماً چندلایه باشد. همچنین سینکی را انتخاب کنید که بتوان در هر بخش آن کاری را انجام داد. مثلاً قسمتی برای شستن ظروف و قسمت دیگر شستن مواد غذایی استفاده شود.

راه اندازی رستوران با آپادانا تجهیز

مهم‌ترین تجهیزات راه انداز رستوران که باید خریداری شوند خرید تجهیزات آشپزخانه صنعتی است. درواقع آشپزخانه مهم‌ترین بخش یک رستوران است که باید تمامی تجهیزات با دقت بالا انتخاب و خریداری شوند. برای راه اندازی شیک‌ترین رستوران مهم‌ترین چیزی که باید در نظر گرفت کیفیت وسایل خریداری‌شده است که خود باعث جذب مشتری می‌شود.

برای اطلاع از قیمت تجهیزات آشپزخانه صنعتی کافی است لیست خود را از طریق فرم راست برای ما ارسال کنیم. کارشناسان ما در اسرع وقت ریز قیمت ها را به اطلاع شما خواهند رساند. در صورتی که برای راه اندازی رستوران یا دریافت مشاوره نیاز به راهنمایی دارید کافی است فرم سمت چپ را پر کنید تا کارشناسان ما فوراً با شما تماس بگیرند. همچنین می‌توانید با شماره ویژه 72307 با دفتر مرکزی ما تماس بگیری و سئوالات خود را مستقیم با ما در میان بگذارید.

فرم استعلام قیمت

فرم مشاوره

   ایمیل شما جزو اطلاعات خصوصی شماست، ما آن را منتشر نمی کنیم.
   0 کامنت
   Inline Feedbacks
   View all comments