راهنمای خرید تجهیزات فست فود | فهرست لوازم آشپزخانه فست فود ضروری

تجهیزات فست فود

فست فود ها از محبوبیت بالایی بر خوردار هستند زیرا مشتریان می توانند بدون انتظار برای رسیدن غذای خود  از غذای مقرون به صرفه لذت ببرند. شما می توانید برای آشپزخانه رستوران خود، تجهیزات فست فود متناسب با فضایی که در اختیار دارید، از تامین کننده ای قابل اعتماد تهیه کنید.

با توجه به چرخش ذائقه ایرانی‌ها به سمت انواع فست فودها، رستوران‌های فست فودی زیادی در شهرها و محله‌های مختلف افتتاح شده است. همین طور با توجه به نوع منوی غذایی، شکل راه اندازی و تجهیزات فست فود ها نیز متفاوت است. هرچند برای راه اندازی فست فود، به ابزارهای تا حدودی محدودتر نسبت به یک آشپزخانه صنعتی نیاز داریم، اما تقریباً می‌توان گفت که هیچ یک از موارد لیست وسایل فست فود قابل حذف نیستند.

کدام تجهیزات فست فود مناسب شماست؟!

 اصلی ترین پیش نیاز تاسیس یک رستوران فست فود خرید تجهیزات مناسب است و شکی نیست که برای راه اندازی رستوران فست فود شما نیاز به تجهیزات مختلفی دارید. اما اصلی ترین چیزی که بین همه تجهیزات فست فود مشترک است و باید در نظر داشت اندازه و مقیاس تولید و هم چنین مشتریان هدف شما هستند. وقتی این تصمیمات را گرفتید آن گاه می توانید تجهیزات فست فود مناسب را برای خودتان تهیه کنید. از طرفی مسلماً تجهیزات فست فود مثل خیلی از کالاهای موجود در بازار متنوع و همیشه در دسترس نیستند. برای همین تصمیم گیری درست و آگاهانه در این زمینه بسیار مهم است.  در این مقاله می‌خواهیم چند نکته به ظاهر ساده را به شما بگوییم که حتماً باید در زمان خرید تجهیزات فست فود در نظر داشته باشید:

منو تعیین کننده تجهیزات فست فود است

تعداد تجهیزات مورد استفاده در فست فود بسیار زیاد است اما شما مجبور نیستید همه آنها را تهیه کنید. اولین نکته ای که هنگام خرید تجهیزات فست فود باید به آن توجه داشته باشید منوی غذایی شماست. باید با توجه به منوی غذایی تان تجهیزات لازم را تهیه کنید.

مثلا اگر پیتزا جزو غذاهای اصلی منوی شما است، باید حتماً فر پیتزا صنعتی را تهیه کنید. یا ممکن است فقط سرو انواع ساندویچ ها و غذاهای کنتاکی را در فست فود خود انجام دهید. در این صورت باید حتما سرخ کن صنعتی در آشپزخانه رستوران شما وجود داشته باشد.

فضای آشپزخانه اجازه چه کارهایی را می‌دهد؟

نکته دوم در هنگام تهیه تجهیزات فست فود، توجه به اندازه مکانی است که شما می‌خواهید در آن فست فود راه اندازی کنید. قطعاً اگر فضای شما کوچک باشد، شما نمی‌توانید فضای زیادی را برای آشپزخانه خود در نظر بگیرید و همه انواع غذاها را نیز در رستوران خود سرو کنید. مثلا برای مکان های کوچک شما بهتر است از وسایل کوچکتر مانند فرهای صنعتی کوچک، سینک یا میز کار با ابعاد مناسب استفاده کنید.

آشپزخانه شما نباید فضای زیادی از فست فود شما را به خود اختصاص دهد زیرا محل سرو غذا در این صورت بسیار کوچک می شود و ممکن است مشتریان شما را کاهش دهد. مقیاس 40 درصد زیربنا برای آشپزخانه را همیشه مدنظر داشته باشید.

جنس تجهیزات آشپزخانه آشپزخانه فقط استیل است

سعی کنید در انتخاب جنس مناسب دقت کنید، زیرا تجهیزات فست فود بخصوص تجهیزات پخت غذا و شست و شو بسیار در معرض مواد غذایی و رطوبت و شست و شو هستند. مثلا جنس سینک یا وان شست و شو حتما باید استیل ضد زنگ باشد. چون بقیه فلزات به مرور زمان دچار زنگ زدگی می‌شوند و شما مجبور می شوید وسایل خود را مجددا تعویض کنید، که مقرون به صرف نیست.

برنامه کاری را از ابتدا مشخص کنید

یکی از رایج ترین اشتباهاتی که بسیاری در زمان تهیه لیست تجهیزات فست فود مرتکب می شوند، نداشتن یک برنامه مشخص است. همین باعث هدر رفتن پول، زمان و انرژی می شود. به همین جهت توصیه می کنیم قبل از هر کاری برنامه اجرایی خود را مشخص کنید. وقتی که این کار را انجام دادید خواهید دید که به چه اقلام و لوازمی در لیست تجهیزات فست فود احتیاج دارید و چه کارهایی را باید انجام دهید. به این ترتیب، نه تنها از خریداری تجهیزات اضافی که نیازی به آنها ندارید جلوگیری کرده اید، بلکه مقدار زیادی هم در بودجه خود صرفه جویی کرده اید.

تعیین نوع فست فود

 

 یکی از مهمترین نکاتی که باید پیش از تهیه لیست تجهیزات فست فود در نظر داشته باشید،‌ نوع فست فود است. با توجه به گستردگی بازار رستوران های فست فود، تجهیزات آن نیز بسیار متنوع هستند. از این رو، باید به خوبی با بازار فست فودها آشنایی داشته باشید تا بدانید دقیقاً می‌خواهید چه نوع فست فودی راه اندازی کنید و در نتیجه به چه تجهیزاتی نیاز دارید. برای مثال، قطعاً وقتی از تفاوت تجهیزات فست فود برگر با مرغ سوخاری و کنتاکی اطلاع درستی داشته باشید، هیچ وقت تجهیزات فست فود اشتباهی را خریداری نمی کنید!

توجه به برچسب انرژی در خرید تجهیزات فست فود

یکی از راحت ترین روش ها برای بررسی مقرون به صرفه بودن تجهیزات کسب و کارهایی مثل کترینگ و آشپزخانه و رستوران دقت به برچسب انرژی است. محصولاتی که برچسب انرژی آبی دارند، دارای مصرف انرژی پایین تری بوده و در نتیجه در دراز مدت می توانند سودآوری بیشتری داشته باشند. قطعا رعایت پروتکل های زیست محیطی اولویت بسیاری از فست فودی ها نیست! ولی مطمئن باشید با در نظر داشتن برچسب انرژی در دراز مدت می توانید تا حد زیادی در هزینه صورت حساب های خود صرفه جویی کنید و البته که با تولید آلاینده های کمتر، به حفظ و پاکی محیط زیست نیز یاری رسانده اید.

به جنس لوازم و وسایل فست فود دقت کنید

یکی دیگر از نکاتی که در هنگام تهیه لیست تجهیزات فست فود باید به آن دقت کنید جنس وسایل و لوازم است. وسایلی که تهیه می کنید باید از جنس استیل ضد زنگ باشند تا دارای مقاومت بالایی باشند. قطعا اگر بدنه دستگاهی که خریداری می کنید آن کیفیت لازم را نداشته باشد، بعد از مدتی زنگ زده و کارایی خود را از دست می دهد و در نتیجه باعث می شود ضرر و زیان سنگینی کنید. به این جهت، بهتر است در همان ابتدای کار بیشترین دقت را در خریداری با کیفیت ترین تجهیزات فست فود داشته باشید.

اگر لوازم مورد نیاز کسب و کار فست فود را به صورت اینترنتی خریداری می کنید، حتما کالاهایی را خریداری کنید که دارای ضمانت اصل بودن هستند. اگر هم به صورت حضوری خرید انجام می دهید،‌ لازم است در صورتی که در محل زندگی شما نمایندگی برندهای معتبر لوازم فست فود وجود دارد حتما خریدهای خود را از این نمایندگی های رسمی انجام دهید. درهر صورت بی گدار به آب نزنید و سعی کنید تجهیزات مورد نیازتان را حتی المقدور از یک مجموعه خریداری کنید تا از این طریق علاوه بر صرفه جویی در هزینه ها، خدمات بیشتری دریافت کنید.

به تعداد تجهیزات دقت کنید

 از دیگر نکاتی که زمان تهیه لیست لوازم فست فود باید به آن دقت کنید تعداد لوازم است. اگر تصمیم دارید منوی غذایی بسیار متنوعی را برای مشتریان خود سرو کنید، به همان نسبت به تجهیزات فست فود بیشتری احتیاج دارید. ولی اگر منوی غذاهای فست فودی خود را حداقل در ابتدای شروع به کار کوچک نگه داشته اید،‌ نیازی به این نیست که تعداد زیادی از لیست تجهیزات فست فود را تهیه کنید.

در اینجا لیستی از مهم ترین تجهیزات آشپزخانه صنعتی را که هر آشپزخانه در این زمینه به آن نیاز دارد را آماده کردیم؛

محدوده پر کار:

هنگام انتخاب محدوده ای برای پخت و پز، منوی خود را بررسی کنید و میزان حدودی غذایی که در رستوران شما سرو می شود را تخمین بزنید. اندازه حدودی پخت شما به این تخمین ها بستگی دارد.

پنیر آب کن:

از این تجهیزات برای آب کردن پنیر، در غذاهایی مانند انواع پیتزا و برگر، استفاده می شود.

دستگاه سالاماندر (پنیر آب پن)

 

پوست کن:

برای رستوران های فست فود که در منوی خود قصد سرو سیب زمینی را دارند، یک پوست کن کار را به مراتب آسان تر می کند.

همبرگر زن:

این دستگاه برای تبدیل گوشت شما به یک برگر ضروری است.

دستگاه همبرگر زن صنعتی

 

یخچال و فریزر:

برای مواد غذایی مثل گوشت، مرغ، ماهی و دیگر غذا های دریایی و … به یک فریزر صنعتی نیاز دارید، در حالی که سایر موارد را می توان در یخچال های قابل دسترس تر نگهداری کرد. خنک کننده ای متفات نیز برای نگهداری نوشیدنی ها ضروری است.

اجاق گاز های صنعتی:

این نوع اجاق گاز ها می توانند سریع تر از اجاق گاز های معمولی مواد غذایی را بپزند زیرا گرما به طور مستقیم مواد غذایی را در بر می گیرد.

دستگاه مرغ بریان:

با توجه به منو فست فود، یک دستگاه مرغ بریان برای پختن مرغ ایده آل است.

دستگاه مرغ بریان

 

مایکروویو:

یک مدل ماکروویو میز کانتری برای گرم کردن مواد غذایی در چند دقیقه ضروری است. به دنبال یک مایکروویو صنعتی در تجهیزات آشپزخانه خود باشید که کار های سنگین را انجام بدهد و از دوام بالایی برخوردار باشد.

سرخ کن ها:

سرخ کن ها هنگام تهیه غذای سرخ شده، زمان زیادی را صرفه جویی می کنند. به دنبال مدل هایی باشید که تصفیه روغن، اتوماسیون و کنترل دمای آسان داشته باشد.

سرخ کن صنعتی

 

ایستگاه پخت و پز ماکارونی و پاستا:

رستوران های فست فود می توانند انواع مختلفی از ماکارونی را نیز سرو کنند، اما برای تسریع در زمان، رستوران شما باید در صنعتی تر شدن پخت و پز ماکارونی سرمایه گذاری کند. هر نوع ماکارونی را می توان با استفاده از این تجهیزات آشپزخانه صنعتی تهیه کرد.

پاستاپز صنعتی

گرم نگه داشتن یا یخ زدایی مواد غذایی:

از این تجهیزات صنعتی آشپزخانه می توان علاوه بر توانایی آن در گرم نگه داشتن مواد غذایی پخته شده، و آماده سرو نگه داشتن آن در هر زمان، برای گرم کردن کالاهای یخ زده نیز استفاده کرد.

میکسر:

میکسر تجهیزاتی ضروری برای  آشپزخانه صنعتی برای هم زدن و ورز دادن است. میکسر های خمیر پیتزا برای فست فود ها ضروری هستند.

جهت سفارش تجهیزات فست فود با آپادانا تجهیز تماس بگیرید.

ایمیل شما جزو اطلاعات خصوصی شماست، ما آن را منتشر نمی کنیم.
0 کامنت
Inline Feedbacks
View all comments