طراحی و مشاوره | طراحی و دکوراسیون آشپزخانه صنعتی رستوران | آپادانا تجهیز

چیدمان نقشه آشپزخانه صنعتی

بیشتر مردم وقتی عبارت “آشپزخانه صنعتی” را میشنوند؛ به کوره ها، سرخ کردنی ها، فر ها و شاید یک سرآشپز عصبانی  که فریاد سفارشات را می زند به ذهنشان میاید. ممکن است این موضوع تا حدی به واقعیت نزدیک باشد، اما آشپزخانه صنعتی واقعی چیزی بیش از تجهیزات یا پرسنل موجود در آن است.

یک آشپزخانه موفق، شامل مؤلفه های خاصی است که در یک الگوی خاص، برای بهینه سازی و کارایی بهتر، سازماندهی شده است.

بسیاری از عوامل به افتتاح و راه اندازی رستوران کمک می کنند، از جمله یک فضای منحصر به فرد برای پذیرایی و لذت بردن میهمانان از طراحی سالن غذا خوری رستوران شما.

با  این حال، فضای دیگری در رستوران شما وجود دارد که به همان اندازه اهمیت دارد، و آن آشپزخانه صنعتی شماست. آشپزخانه جایی است که بیشترین فعالیت پرسنل رستوران شما، آنجا انجام می شود و اگر به صورت کاربردی و بهینه طراحی و تجهیز نشده باشد، بهره وری کمتری در طولانی مدت خواهید داشت.

چنانچه صحبت از تغییرات در طراحی آشپزخانه رستوران شود باید این نکته را در نظر داشته باشیم که هر گونه تغییر در طراحی آشپزخانه رستوران نیاز به تغییرات اساسی در تاسیسات مانند لوله کشی آب و گاز، سیم کشی برق و … می باشد.

در این مقاله اطلاعات مهمی را که باید در هنگام طراحی آشپزخانه رستوران و همچنین نکات و ایده های عملی جهت ایجاد بازده حداکثری در فضای آشپزخانه و کارایی آن در نظر بگیرید، بررسی کردیم.

 

ابتدا نیاز است با دو مفهموم کلی آشنا شویم:

طراحی آشپزخانه ارگونومیک:

طراحی ارگونومیک، حرکت کارکنان آشپزخانه را هنگام کار در آشپزخانه به حداقل می رساند و این یکی از مهمترین عواملی است که برای صرفه جویی در زمان پخت و پز وعده های غذایی تأثیر می گذارد و خطرات ناشی از برخورد ها و تصادف در آشپزخانه را کاهش می دهد.

چیدمان آشپزخانه صنعتی

بهره وری انرژی:

طراحی آشپزخانه صنعتی به طور مستقیم بر مصرف انرژی تأثیر می گذارد. این مسئله نیز یک عامل اساسی است که هنگام طراحی آشپزخانه ها باید به آن توجه کرد. به عنوان مثال، قرار دادن اجاق گاز ها در یک مکان هزینه هود کشی و تهویه را کمتر می کند.

 

صرف نظر از سبک و چیدمان، تمام آشپزخانه های صنعتی دارای این اجزا هستند:

  • بخش شست و شو و تمیز کردن و خشک کردن
  • بخش انباز و ذخیره سازی
  • بخش آماده سازی وعده های غذایی
  • بخش پخت و پز
  • خدمات

 

برخی از این اجزا نیازی به توضیح ندارند اما چند مورد را باهم بررسی خواهیم کرد:

بخش پخت و پز

در این مکان تجهیزات آشپزخانه صنعتی پر اهمیتی مانند اجاق گاز، سرخ کن ها و… قرار دارند. منطقه پخت و پز را می توان به بخشهای کوچکتر مانند ایستگاه پخت، ایستگاه کباب کردن و ایستگاه سرخ کردن تقسیم کرد. منطقه پخت به دلیل سرعت عمل و جریان کار بیشتر، باید در نزدیکی منطقه سرو غذا باشد.

تجهیزات پخت

بخش آماده سازی

تجهیزات آماده سازی بخش مهمی از طراحی آشپزخانه صنعتی است. منوی غذایی شما تعیین می کند که منطقه آماده سازی مواد غذایی شما چگونه تقسیم بندی شود. آیا نیاز است که فضای ذخیره سازی و یخچال و فریزر نزدیک این منطقه باشد؟ اگر دسترسی سریع به وسایل کوچک و سایر نیازهای آشپزخانه برای شما مهم است، باید یک راه حل برای همه این موارد در نظر داشته باشید.

تجهیزات آماده سازی

مدیریت پسماند

سرانجام ، شما باید در رستوران خود با زباله ها مقابله کنید. زباله ها و پسماند مواد غذایی باید از بین بروند و باید اطمینان حاصل کنید که تجهیزات لازم را برای انجام این کار دارید.  تمام زباله ها در هر قسمتی که هستند باید تفکیک شوند و در نهایت از آشپزخانه شما خارج شوند.

 

سخن پایانی

آشپزخانه صنعتی شما نیاز به تمرکز و برنامه ریزی دقیق دارد. راه اندازی و مدیریت یک آشپزخانه صنعتی کار ساده ای نیست اما روند لذت بخشی دارد.

دریافت مشاوره در زمینه طراحی آشپزخانه این روند را ساده تر و کارا تر به پیش می برد. زیرا علاوه بر داشتن دانش کامل در این زمینه، داشتن تجربه نیز ضرورت دارد.

کارشناسان آپادانا تجهیز در تمامی مراحل از صفر تا صد طراحی و اجرا در کنار کسب و کار موفق شما خواهند بود.

تماس با آپادانا تجهیز
ایمیل شما جزو اطلاعات خصوصی شماست، ما آن را منتشر نمی کنیم.
0 کامنت
Inline Feedbacks
View all comments