راه اندازی صفر تا صد | راه اندازی رستوران | آپادانا تجهیز

افتتاح یک رستوران نیاز به تلاش بسیاری دارد و می تواند دشوار باشد. اما این روند قابل کنترل است. اگر قصد راه اندازی رستوران دارید و یا کنجکاو هستید که روند راه اندازی صفر تا صد چگونه پیش می رود، آپادانا تجهیز در قالب یک مقاله، 11 مرحله از این فرایند را بررسی می کند.

 

 1. مفهوم و کانسپت برند

کانسپت و مفهوم

هنگام راه اندازی یک رستوران، داشتن یک مفهوم و کانسپت مشخص بسیار مهم است. کانسپت رستوران شما شامل سبک سرویس دهی رستوران، غذایی که سرو می کنید و فضای رستوران شماست. این مسئله با نام تجاری شما مرتبط است، که هویت، شخصیت و مأموریت رستوران شما را شکل می دهد. نام تجاری باید در مفهوم و کانسپت رستوران شما نهفته باشد.

بر اساس مفهوم و کانسپت، سالن غذاخوری شما باید فضای خاصی را ایجاد کند که با مشتری ارتباط برقرار کند. یک تجربه به یاد ماندنی و منحصر به فرد برای مشتریانی که علاقه پیدا می کنند به رستوران شما بازگردند.

انتخاب یک موضوع که قشر خاصی از جامعه را هدف قرار دهد، یکی از راهکار های کاربردی برای بازاریابی و درامد زایی به حساب می آید. برای مثال کافه هایی که فقط خدمات بیرون بر ارائه می دهند.

 

 2. آیتم های منو

قبل از اینکه بخواهید رستوران خود را باز کنید، ضروری است، ذهنیتی راجع به آیتم های اساسی که قرار است در منو ارائه بدهید داشته باشید. تصمیم گیری درباره اینکه چه چیزی در منو شما قرار داشته باشد، هنگام انتخاب تجهیزات آشپزخانه صنعتی مورد نیاز، استخدام کارکنان و پرسنل و مشتریانی که هدف قرار می دهید بسیار پر اهمیت است.

در این مرحله ، منوی شما نیازی به طراحی کامل ندارد و همچنین دستور العمل های غذایی شما به طور کامل آماده نمی شوند، مگر اینکه فقط موارد خاص ارائه بدهید؛ مثلا فقط انواع پیتزا. با این حال، شما باید ذهنیت کاملی از آنچه در مجموعه خود ارائه می دهید داشته باشید.

در مراحل بعدی، باید منوی خود را طراحی و مهندسی کنید تا سود خود را افزایش دهید و به طور مداوم منوی خود را به روز کنید زیرا اطلاعاتی در مورد اینکه کدام موارد فروش خوبی دارند و کدام یک کمتر می فروشند، به مرور زمان بدست می آیند و به طور مستقیم روی سود دهی تاثیرگذار هستند.

 

 3. طرح تجاری را روی کاغذ بیاورید

طرح تجاری رستوران

نوشتن یک طرح تجاری کامل برای راه اندازی رستوران ضروری است. روی کاغذ آوردن ایده ها و فرایند ها به شما کمک می کند استراتژی خود را توسعه دهید و امکان اجرای جزئیات کوچک را برای شما فراهم می سازد. در زیر اجزای اصلی طرح تجاری یک رستوران آورده شده است.

 • خلاصه اجرایی
 • بررسی اجمالی مجموعه غذایی و توضیحات آن
 • تحلیل بازار
 • پیشنهادات تجاری
 • مدیریت و تکنیک های مدیریتی
 • استراتژی های بازاریابی و روابط عمومی
 • فرافکنی مالی

 

 4. سنجش بودجه

کل هزینه های مورد نیاز برای راه اندازی رستوران و همچنین هزینه های روزانه را تخمین بزنید. سپس سال آینده را پیش بینی کنید تا بدانید برای ادامه کار به چه میزان بودجه نیاز دارید.

 

 5. مکان مورد نظر را انتخاب کنید

پروژه صفر تا صد

هنگام انتخاب مکان، ویژگی های زیر را در نظر بگیرید:

 • قابلیت مشاهده و دسترسی نقطه ای توسط رانندگان و افراد پیاده
 • سهولت پارک وسایل نقلیه
 • اطمینان حاصل کنید که بازار هدف رستوران شما با مشخصات جمعیتی منطقه مطابقت دارد.
 • رقابت منطقه ای؛ برخی از رقابت های نزدیک می تواند به بازاریابی کمک کند. اما داشتن یک فاصله کافی از رقیب عاقلانه است تا همچنان بتوانید مشتری وفادار جذب کنید.

 

 6. مجوز و رعایت قوانین

برای افتتاح یک رستوران نیاز است که از یک سری قوانین و مقررات پیروی کنید. رعایت کامل موارد بهداشتی برای هر مجموعه غذایی ضروری است.

این مبحث آنقدر مفصل است که جداگانه در چند مقاله به آن پرداخته ایم. برای دریافت مجوز های لازم برای راه اندازی هر نوع مجموعه غذایی نیاز است این موارد را رعایت نمایید. همچنین می توانید برای دریافت مشاوره در این زمینه با ما تماس بگیرید.

مقاله های مربوط به قوانین و مقررات بهداشتی و HACCP

 7. تامین کننده تجهیزات و مواد غذایی

تجهیزات آشپزخانه صنعتی می تواند سرنوشت یک رستوران را رقم بزند؛ در نتیجه انتخاب یک تامین کننده مورد اعتماد از اهمیت بالایی برخوردار است. در شرایطی که تامین تجهیزات خارجی، بودجه بسیار زیادی نیاز دارد، پیدا کردن یک تولید کننده معتبر داخلی باعث کاهش چشم گیر هزینه ها خواهد شد.

آپادانا تجهیز در زمینه تولید نیز آماده ارائه خدمات با ضمانت کیفیت و قیمت، به مشتری می باشد. همچنین مفتخر هستیم که قوی ترین خدمات پس از فروش را در تهران و تمامی شهرستان ها به مشتریان ارائه می دهیم.

 

 8. چیدمان و طراحی دکوراسیون

چیدمان آشپزخانه صنعتی

داشتن یک طرح و نقشه متناسب با مکان و فضای شما، یک قدم اساسی در راه اندازی رستوران به حساب می آید؛ زیرا داشتن بهترین تجهیزات آشپزخانه صنعتی در صورتی که در جای خود به کار گرفته نشوند و متناسب با فضای آشپزخانه نباشند نه تنها منجر به موفقیت نمی شود بلکه شکست را به همراه خواهد داشت.

پس از اینکه طرح اولیه آشپزخانه صنعتی شما مشخص شد، می توانید سالن غذاخوری خود را نیز طراحی و تزئین کنید.

 

 9. استخدام پرسنل

پرسنل آشپزخانه صنعتی

یک قدم مهم در زمان افتتاح یک رستوران، استخدام کارکنان و پرسنل است. قبل از استخدام، تمام نقش هایی را که قرار است در رستوران شما وظایفی را بر عهده بگیرند در نظر بگیرید. در مورد این مسئله نیز یک مقاله مفصل آماده کرده ایم که با مطالعه آن با تمامی نقش های مورد نیاز یک رستوران آشنا خواهید شد.

مقاله پرسنل آشپزخانه صنعتی

 10. بازاریابی و تبلیغ

تبلیغات و بازاریابی برای هر کسب و کاری حیاتی است. جذب مشتری جدید در این بازار پر رقابت کار ساده ای نیست؛ به همین دلیل نمیتوان نشست و صبر کرد تا مشتریان به مجموعه شما بیایند.

یکی از آسان ترین کار ها در شبکه های اجتمایی، ایجاد و مدیریت صفحه های مربوط به مجموعه های غذایی است؛ زیرا پتانسیل و کشش فراوانی در به اشتراک گذاری عکس و فیلم دارند.

کافیست از خدمات و وعده های خود عکاسی کنید و در رسانه های اجتمایی شروع به فعالیت کنید. این موضوع نه تنها مشتریان جدید را با شما آشنا می کند، همچنین به مشتریان ثابت و وفادار شما هیجان می دهد تا وقت گذراندن در مجموعه شما را دوباره تجربه کنند.

 

 11. میزبان یک افتتاحیه

یک مراسم افتتاحیه، علاوه بر اینکه باعث معرفی شما به مشتریان منطقه ای می شود، تمرینی است برای شما که بتوانید توانایی خود را جهت میزبانی از مشتری ارزیابی کنید. در افتتاحیه شما می توانید قسمتی از منو را به طور آزمایشی ارائه بدهید؛ این موضوع استرس پرسنل را کاهش می دهد و همچنین مشتریان برای دریافت بقیه آیتم ها هیجان بیشتری خواهند داشت.

 

سخن پایانی

راه اندازی یک رستوران از صفر تا صد می تواند یک کار دلهره آور باشد. با این حال، با رشد صنعت غذایی و تنوع خدمات غذایی، همیشه جا برای یک مجموعه غذایی فوق العاده دیگر وجود دارد. با برنامه ریزی دقیق و اجرای موفقیت آمیز ایده های منحصر به فرد شما، تجارت شما می تواند شکوفا شود.

 

نقش آپادانا تجهیز

ما در این زمینه آماده ارائه خدمات صفر تا صدی هستیم. صفر تا صد به چه معنی است؟ یعنی کافیست شما، بدون داشتن هیچگونه دانش و تجربه ای، فقط قصد راه اندازی یک مجموعه غذایی داشته باشید، حتی اگر مکانی برای آن در نظر نداشته باشید. ما از همین مرحله تا زمان افتتاحیه و البته پس از افتتاحیه با ارائه خدمات پس از فروش در کنار شما و کسب و کار موفقتان خواهیم بود.

ایمیل شما جزو اطلاعات خصوصی شماست، ما آن را منتشر نمی کنیم.
0 کامنت
Inline Feedbacks
View all comments