چیدمان آشپزخانه رستوران

اجزای یک آشپزخانه صنعتی
بیشتر مردم اسم “آشپزخانه صنعتی” را که میشنوند کوره ها ، سرخ کردن ها ، فر ها، و شاید یک سرآشپز عصبانی که فریاد سفارشات را می زند به ذهنشان میاید. ممکن است چنین باشد ، اما آشپزخانه صنعتی واقعی چیزی بیش از تجهیزات یا پرسنل موجود در آن است. یک آشپزخانه موفق شامل مؤلفه های خاصی است که در یک الگوی خاص برای بهینه سازی و کارایی بهتر سازماندهی شده است. علاوه بر این ، برخی از رستوران ها ممکن است آشپزخانه خود را به روش خاصی تنظیم کنند تا با مفهوم یا طرح تاسیس خود مطابقت داشته باشد.
صرف نظر از سبک و چیدمان ، تمام آشپزخانه های تجاری دارای این اجزا هستند.
تمیز کردن / شستن
ذخیره سازی
آماده سازی غذا
پخت
سرویس

تمیز کردن / شستشو
بخش تمیز کردن و شستشوی آشپزخانه صنعتی شامل لوازم و محصولاتی مانند سینک ظرفشویی ، ماشین های ظرفشویی و قفسه های خشک کردن و موارد دیگر است.
این بخش از آشپزخانه باید در نزدیکی ورودی آشپزخانه قرار داشته باشد تا پرسنل بتوانند به سرعت ظروف کثیف را کنار بگذارند ، و در نزدیکی محل انبار باشند تا سرآشپزها بتوانند به سرعت ظروف تمیز را پیدا کنند.

ذخیره سازی
محل نگهداری می تواند به انبارهای غیر غذایی ، سردخانه و ذخیره خشک تقسیم شود. قسمت نگهداری مواد غیر غذایی می تواند به بخش دیگری برای محصولات یکبار مصرف ، یک بخش برای تمیز کردن وسایل و یک بخش برای ظروف تمیز شما تقسیم شود. به یاد داشته باشید ، برای جلوگیری از آلودگی ، مواد شیمیایی تمیز کننده و بهداشتی را نمی توان در کنار مواد غذایی ، تجهیزات غذایی ، ظروف ، ظروف یا مواد یکبار مصرف نگهداری کرد.
ذخیره سازی سرد جایی است که شما نیاز به یخچال برای نگه داری از مواد خود دارید ، در حالی که ذخیره سازی خشک شامل کلیه مواد مصرفی می شود.

آماده سازی غذا
منطقه آماده سازی غذا دارای سینک هایی برای شستشو ، برش و …است. به طور معمول ، منطقه آماده سازی مواد غذایی برای رسیدگی به مواد غذایی خام (برای مثال ، برش گوشت ،مرغ) و بخشی برای (خرد کردن سبزیجات ، مخلوط کردن سس سالاد و غیره) تقسیم می شود. قرار دادن این بخش در نزدیکی محل ذخیره سازی شما اجازه می دهد تا آشپزها به سرعت ظروف تمیز و مواد اولیه را بگیرند ، بشقاب ها را آماده کرده و آنها را به سرعت به قسمت پخت منتقل کنند.

پخت
در این مکان تجهیزات بزرگی مانند اجاق گاز، سرخ کن ها و… خواهید داشت. مانند منطقه آماده سازی غذا ، منطقه پخت و پز غذا را می توان به بخشهای کوچکتر مانند ایستگاه پخت ، ایستگاه کباب کردن و ایستگاه سرخ کردن تقسیم کرد. منطقه پخت به دلیل سرعت عمل و جریان کار بیشتر باید در نزدیکی منطقه سرو غذا باشد.

سرویس
منطقه خدمات بخش آخر یک آشپزخانه صنعتی است. بسته بندی غذاهای بیرون بر، نمایش غذاها در صورت وجود سلف سرویس در رستوران شما، تزیین و دورچین کردن غذا ها همه در قسمت سرویس یا سرو قرار دارد، قسمت سرو باید بعد از قسمت پخت قرار گیرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *