صفر تا صد راه اندازی رستوران

راه اندازی رستوران یازده مرحله دارد. بر روی هر کدام از آیکون ها کلیک کنید تا با آن مرحله آشنا شوید.

استعلام قیمت  درخواست مشاوره   1- مفهوم و کانسپت برند

   گام اول را محکم بردارید چراکه مهمترین مرحله است. تعیین مفهوم و کانسپت برند. این مرحله برای ما مشخص می‌کند که در ده مرحله بعدی چه راهی را باید بپیماییم و برنامه ما برای تجهیز آشپزخانه، استخدام پرسنل، دکوراسیون و تبلیغات، جذب مشتری و درآمدزایی چگونه خواهد بود.

   کانسپت و مضمون رستوران شما شامل بسیاری چیزها خواهد بود، از سبک سرویس دهی تا غذایی که سرو می‌کنید، فضای رستوران شما و حتی نام تجاری که برمی‌گزینید. همه اینها المان‌هایی هستند به رستوران شما هویت می‌دهند و آن را از دیگر رستوران‌های منطقه متمایز می‌کنند.

   پیشنهاد ما این است که هر ایده‌ای دارید در همین ابتدا بر روی کاغذ بیاورید. از خلال پروردن همین ایده‌های کوچک است که پروپوزال اولیه به دست می‌آید. اگر در مورد کانسپت و ایده اولیه اطلاعی ندارید، پس آن را به کاردان بسپارید. شرکت‌هایی که در زمینه راه‌ اندازی آشپزخانه‌های صنعتی تجربه گسترده‌ای دارند.

   2- آیتم‌های منو

   حال که کانسپت برند شما مشخص شد با سرآشپز خود مشورت کرده و آیتم‌های منو را استخراج کنید. در هنگام خرید تجهیزات آشپزخانه صنعتی و استخدام کارکنان باید ذهنیتی کاملی در مورد آیتم‌های منو داشته باشید. به همین دلیل این بخش در جایگاه دوم قرار دارد.

    البته منوی شما نیازی به طراحی کامل ندارد و به جز موارد خاص، رسپی‌ها به طور کامل آماده نمی‌شوند. اما در مراحل بعدی باید منو را تکمیل کرده و به صورت مداوم آن را به روزرسانی کنید تا سود خود را پیوسته افزایش دهید. دلیل آن نیز اینکه باید مدتی بگذرد تا بدانید کدام یک از آیتم‌ها فروش بهتری دارد و کدام یک کمتر می‌فروشد. طراحی منو موضوعی است که به روانشناسی ارتباط دارد و می‌تواند برای مجموعه رستورانی شما سودآوری زیادی داشته باشد.

   ممکن است بسیاری از سرمایه‌گذاران در ابتدا فاقد سرآشپز باشند و ذهنیتی در مورد آیتم‌های منو نداشته باشند. مدیریت دپارتمان راه اندازی آپادانا تجهیز در این گام به یاری شما خواهد آمد.

   3- نوشتن طرح تجاری

   در ابتدا گفتیم که همه ایده‌های خود را روی کاغذ بنویسید. حالا زمان آن است که همه آنها را جمع کنید و به شرکت معتبری بروید که بتواند خدمات زیر را به شما ارائه دهد:

   • خلاصه اجرایی راه اندازی رستوران
   • بررسی اجمالی مجموعه غذایی و توضیحات آن
   • تحلیل بازار
   • پیشنهادات استراتژی تجاری
   • مدیریت و تکنیک های مدیریتی
   • استراتژی های بازاریابی و روابط عمومی
   • فرافکنی مالی

   طرح تجاری یا Business Plan  برای آشپزخانه صنعتی طرحی بسیار حرفه‌ای و واقع‌بینانه‌ای است که با استفاده از آمار و ارقام پنج داده بسیار معتبر به در اختیار شما قرار می‌دهد. استراتژی‌ها، ساختار سازمانی، برنامه‌های عملیاتی، برنامه‌ریزی منابع، پیش‌بینی بر حسب اقتضائات. در مقاله «چرا آشپزخانه صنعتی به طرح تجاری نیاز دارد؟» با سویه‌ها و ابعاد این طرح آشنا خواهید شد.

   4- بودجه بندی

   نوشتن طرح تجاری کار شما را برای بودجه بندی ساده کرده است. کل هزینه‌های مورد نیاز برای راه اندازی رستوران و همچنین هزینه های روزانه را تخمین بزنید. سپس سال آینده را پیش بینی کنید تا بدانید برای ادامه کار به چه میزان بودجه نیاز دارید. 

   با اعلام بودجه به شرکت آپادانا تجهیز، کارشناسان ما برآورد دقیقی از تجهیزات مورد نیاز شما خواهند داشت و شما را در بودجه بندی یاری خواهند رساند.

   5- انتخاب مکان مورد نظر

   انتخاب موقعیت رستوران تصمیمی بسیار اساسی است. مکان یابی غلط می‌تواند همه هزینه‌های شما را بی‌اثر کند. هنگام انتخاب مکان رستوران، ویژگی‌های زیر را در نظر بگیرید:

   • قابلیت مشاهده و دسترسی نقطه ای توسط رانندگان و افراد پیاده
   • سهولت پارک وسایل نقلیه
   • اطمینان از مطابقت مشخصات جمعیتی منطقه با بازار هدف رستوران شما
   • رقابت منطقه‌ای؛ برخی از رقابت های نزدیک می تواند به بازاریابی کمک کند.
   • اما داشتن یک فاصله کافی از رقیب عاقلانه است تا همچنان بتوانید مشتری وفادار جذب کنید.

   همانگونه که پیداست که انتخاب مکان از مراحل مهم راه اندازی رستوران است. برای انتخاب این محل نیاز به فاکتورهای مختلفی است که کارشناسان آپادانا تجهیز می‌توانند به شما مشاوره بدهند.

   6- تکمیل مجوزها و رعایت قوانین بهداشتی

   برای افتتاح رستوران نیاز است که از یک سری دستورالعمل‌ها پیروی کنید. رعایت کامل موارد بهداشتی برای هر مجموعه غذایی ضروری است. به جز سختگیری ماموران بهداشتی، با رعایت نکاتی بسیار ساده بهداشتی می‌توانید آشپزخانه‌ای با ایمنی غذایی بالایی داشته باشید و اعتماد مشتریان را به خود جلب کنید.

   این مبحث آنقدر مفصل است که جداگانه در چند مقاله به آن پرداخته ایم. برای دریافت مجوز های لازم برای راه اندازی هر نوع مجموعه غذایی نیاز است این موارد را رعایت نمایید. همچنین می توانید برای دریافت مشاوره در این زمینه با ما تماس بگیرید. برای اطلاع از لیست مجوزها و دستورالعمل‌ها این مقاله را بخوانید:

   7- ارتباط با تامین کننده تجهیزات آشپزخانه صنعتی

   کیفیت غذایی که در رستوران جلوی مشتریان خود می‌گذارید به سه عامل اصلی بستگی دارد. مواد اولیه، مهارت آشپز و تجهیزات آشپزخانه صنعتی. در شرایطی که تأمین تجهیزات خارجی به بودجه بسیار زیادی نیاز دارد، سعی کنید از تولیدکنندگان معتبر داخلی وسایل و لوازم دست اول و با کیفیت را خریداری کنید.

   آپادانا تجهیز در زمینه تولید نیز آماده ارائه خدمات با ضمانت کیفیت و قیمت، به مشتری است. همچنین مفتخر هستیم که قوی ترین خدمات پس از فروش را در تهران و تمامی شهرستان ها به مشتریان ارائه می دهیم. در مقاله‌ای به وظایف شرکت‌های تأمین و تجهیز آشپزخانه صنعتی پرداخته‌ایم.

   8- چیدمان آشپزخانه و دکوراسیون داخلی

   به جز خرید تجهیزات آشپزخانه درجه اول چیدمان آشپزخانه نیز بر اساس طراحی انجام شده باید به درستی انجام گیرد. اولین کاری که شرکت تامین کننده انجام می‎کند طرح و نقشه آشپزخانه است. داشتن بهترین تجهیزات آشپزخانه صنعتی در صورتی که در جای خود به کار گرفته نشوند و متناسب با فضای آشپزخانه نباشند نه تنها منجر به موفقیت نمی‌شود بلکه شکست را به همراه خواهد داشت.

   پس از اینکه طرح اولیه آشپزخانه صنعتی شما مشخص شد، می توانید سالن غذاخوری خود را نیز طراحی و تزئین کنید. اولین تصویری که مشتریان از مجموعه شما خواهند دید دکوراسیون و چیدمان رستوران شما است. دکوراسیون رستوران نقش اساسی در کشاندن مشتریان دارد. چه بسا بسیاری تنها برای لذت بردن از فضا به رستوران‌ها و کافه‌های سنتی تهران می‌روند. به عبارتی دکوراسیون خود بخشی از پروسه بازاریابی است.

   9- استخدام پرسنل

   یک قدم مهم تا زمان افتتاح یک رستوران، استخدام کارکنان و پرسنل است. قبل از استخدام، تمام نقش هایی را که قرار است در رستوران شما وظایفی را بر عهده بگیرند در نظر بگیرید. همچنین آموزش مداوم، تست آشپزها و آماده‌سازی آنها برای ساعت‌ها کار تمام وقت در کنار هم نیز جزو وظایف شماست.

   10- بازاریابی و تبلیغات

   شما هر چقدر هم که خدمات و سرویس خوبی ارائه بدهید بدون تبلیغات دیده نخواهید شد. جذب مشتری جدید در این بازار پر رقابت کار ساده ای نیست. به همین دلیل نمی‌توان نشست و صبر کرد تا مشتریان به مجموعه شما بیایند.

   از پتانسیل شبکه‌های اجتماعی و دیجیتال مارکتینک (بازاریابی مجازی) برای تبلیغات استفاده کنید. زیرا پتانسیل و کشش فراوانی در به اشتراک گذاری عکس و فیلم دارند. اما این کار را ساده نگیرید و حتی از کارشناس مخصوص شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید.

   نکات بسیاری برای ادیب فیلم و عکس و جذب بهتر مخاطب وجود دارد که بعضاً کسانی باید تمام زمان خود را روی آن بگذارند. این موضوع نه تنها مشتریان جدید را با شما آشنا می کند، همچنین به مشتریان ثابت و وفادار شما هیجان می دهد تا وقت گذراندن در مجموعه شما را دوباره تجربه کنند. در مقاله‌ای جداگانه «20 روش تضمینی برای بازاریابی رستوران» معرفی شده که بسیار یاری رسان است.

   11- میزبان یک افتتاحیه

   خوب حالا نوبت افتتاحیه است، اما تازه کار شروع شده است. این افتتاحیه نه تنها شما را به مشتریان و مردم منطقه معرفی می‌کند بلکه تمرینی است برای شما که بتوانید توانایی خود را جهت میزبانی از مشتری ارزیابی کنید. در افتتاحیه شما می توانید قسمتی از منو را به طور آزمایشی ارائه بدهید. این موضوع استرس پرسنل را کاهش می دهد و همچنین مشتریان برای دریافت بقیه آیتم ها هیجان بیشتری خواهند داشت.

   افتتاحیه رستوران