راهنمای جامع خرید تجهیزات نظافتی آشپزخانه صنعتی

راهنمای جامع خرید تجهیزات نظافتی آشپزخانه صنعتی

استفاده از تجهیزات نظافتی آشپزخانه صنعتی، طی سال ها، تکامل یافته است. این روزها این تجهیزات و ابزارها توسط ربات ها و فناوری های جدیدتر جایگزین شده است. و هم اکنون، همگام بودن با تکنولوژی در اولویت است. این تحولات منجر به پیشرفت هایی شده، که حالا به بخشی اساسی از نظافت صنعتی تبدیل شده اند.

برای نظافت و تمیز کردن فضا های تجاری و صنعتی مانند آشپزخانه رستوران، تالار و یا به طور کلی آشپزخانه های صنعتی مختلف، به تجهیزات نظافتی مناسب و خاص خود نیاز دارید. با وجود تعدد انواع این تجهیزات، معمولا انتخاب بین آنها کار دشواری است. در این مقاله، به برخی از متداول ترین تجهیزات نظافتی رستوران و فضا های صنعتی، به همراه تحلیل مزایا و احیاناً، برخی معایب آنها و همچنین راهنمایی برای نگهداری مناسب این تجهیزات، پرداخته ایم.

تجهیزات نظافتی آشپزخانه صنعتی چه مواردی هستند و چه کاربردی دارند؟

اصطلاح “تجهیزات نظافتی” بسیار گسترده و کلی است. انواع مختلفی از آنها نیز وجود دارد، مانند بخار شوی ها، انواع جارو ها و صیقل دهنده های سطوح، پلیشر ها، اسکرابر ها و همچنین جاروبرقی  و انواع وکیوم ها نیز هستند. انتخاب تجهیزات مناسب برای نظافت فضای مورد نظر شما بسیار امر مهمی است.

 

انواع تجهیزات نظافتی صنعتی

بخار شوی ها:

 بخار شوی ها دستگاه هایی هستند که برای از بین بردن لکه ها و آلودگی ها از بخار آب پرقدرت و تحت فشار، استفاده می کنند. که به خصوص برای تمیز کردن مناطق بتونی مانند دیوارها، پاسیوها و راهروها بسیار مناسب هستند. و همچنین می توان از آنها برای تمیز کردن ماشین ها، کامیون ها و امثال آنها استفاده کرد. بخار شوی ها در اشکال و اندازه های مختلفی وجود دارند. و مهم تر اینکه آنها علاوه بر این موارد، برای چربی زدایی و نظافت آشپزخانه صنعتی نیز ایده آل هستند.

بخار شوی ها از مخازن آب، سیستم حرارتی (دیگ بخار)، مکنده، شلنگ بخار، و فرچه شوینده تشکیل شده اند.

مکانیزم کلی آن ها به این صورت است که، آلودگی و گرد و غبار با بخار آب جوش مخلوط شده و به صورت معلق در آب باقی می ماند. سپس آب کثیف توسط سیستم مکنده، در مخزن آب کثیف جمع آوری می شود.

شایان ذکر است که کیفیت ضد عفونی و پاکسازی توسط بخار شوی ها بسیار مناسب است و به همین علت از تجهیزات ایده آل در این حوزه به شمار می روند.

 

جارو های ماشینی یا اسکرابر صنعتی:اسکرابر صنعتی

ابزار ضروری بعدی برای نظافت، جارو های ماشینی هستند. اسکرابر صنعتی در واقع، ماشین های بزرگی هستند که دارای یک سر جاروکش چرخشی هستند که در زیر قسمت جلویی دستگاه قرار گرفته اند. این دستگاه توسط راننده ی آن کنترل می شود. که ابزار هدایت آن مانند یک اتوموبیل، در اتاق ماشین قرار دارد. از مهم ترین موارد کاربرد آنها، می توان به پاکسازی مناطق وسیع در فضای های باز مانند پیاده روهای خارجی  یک مکان تجاری بزرگ یا حتی خیابان ها اشاره کرد.

 

فرش شوی ها:

 فرش شوی ها از دیگر موارد ضروری در حوزه نظافت صنعتی هستند. این پاک کننده ها توانایی پاک کردن لکه های سرسخت را تقریباً از هر قسمتی از فرش دارند. این دستگاه ها در این حوزه ، بسیار مهم و ایده آل اند، زیرا که بدون نیاز به تعویض فرش، لکه های سرسخت را از بین می برند.

سیستم عملکرد فرش شوی ها هم تقریبا همانند فرم کلی عملکرد بخار شوی است. به این ترتیب که اینجا به جای بخار آب و حرارت، آب به همراه مواد شوینده از مخزن خارج شده و با آلودگی های محل مورد نظر (موکت، فرش یا سطوح دیگر) ترکیب شده و سپس آب کثیف و آلودگی توسط مکنده پر قدرت در مخزن مربوطه جمع آوری می شود.

 

پولیشر یا زمین شوی:پلیشر

پولیشر ها برای تمیز کردن لکه ها از پوشش های زبر و سخت طراحی شده اند. آنها برای استفاده در ساختمان های عظیم صنعتی و تجاری که کفپوش چوبی یا مرمری دارند بسیار مناسب و ایده آل اند و به  دو صورت ماشینی(سرنشین دار) و دستی تقسیم می ‌شوند. انتخاب بین این دو فرم، به اندازه منطقه ای که باید تمیز کنید بستگی دارد. از مزایای آن ها می توانیم به این موضوع اشاره کنیم که، این دستگاه در واقع عمل شست و شو و خشک کردن را به صورت هم‌ زمان انجام می‌ دهد.

زمین شوی ها از سه قسمت اصلی تشکیل شده اند:

 • فرچه یا برس چرخشی
 • مخازن آب (کثیف و تمیز)
 • سامانه مکش آب و آلودگی

عملکرد آنها هم به این ترتیب است که به وسیله ی دسته کنترلی متصل به برس یا فرچه ی دوار پایین دستگاه، فشار مناسب برای شست و شوی سطح را ایجاد میکند و ضمن آب پاشی به همراه مواد شوینده، سطح مورد نظر را تمیز میکند. یکی از مزایای مهم آن حمل و نقل راحت و سریع آن است.

 

انواع جاروبرقی (وکیوم):جاروبرقی وکیوم

همانطور که همه ما می دانیم، جاروبرقی ها قابلیت پاک کردن آلودگی و گرد و غبار را از سطوح مختلف سخت و نرم دارد. جاروبرقی های صنعتی معمولاً از نوع خانگی آنها قدرت بسیار بیشتری دارند.

در حقیقت بعد از تولید و نتیجتاً اضافه شدن این نوع از جاروبرقی به لیست تجهیزات نظافتی صنعتی، فرآیند نظافت بسیار آسان تر و سریع تر شد. و اکنون این تجهیزات با بازده ی چشمگیری در تجارت های مختلف مانند انواع کارخانه ها، رستوران ها، هتل ها و غیره استفاده می شوند.

ساختار و چگونگی عملکرد کلی جاروبرقی ها:

جاربرقی ها چه نوع صنعتی آن و چه خانگی، شامل چند قسمت اصلی هستند:

 • مخزن فشار و ایجاد کننده خلا هوا
 • پمپ درون مخزن
 • منبع تغذیه
 • لوله یا شلنگ

جاروبرقی ها صرف نظر از نوع آن، به این ترتیب عمل می کند که ابتدا توسط پمپ درون مخزن هوا، فضای خلا و در نتیجه ی آن نیروی مکش برای جذب گرد و خاک و آلودگی را ایجاد می کند و با مکانیزم اختلاف فشار، گرد و خاک به داخل مخزن کشیده و در مخزن جمع آوری می شود.

مزایای جاروبرقی در نظافت صنعتی:

 • مناسب بودن برای سطوح مختلف
 • از بین بردن انواع آلودگی ها
 • برنگشتن مواد آلوده انباشت شده به محیط (از مهم ترین نکات مثبت)
 • امنیت بهداشتی برای متصدیان امور نظافت
 • سرعت قابل توجه و بازدهی بالا
ایمیل شما جزو اطلاعات خصوصی شماست، ما آن را منتشر نمی کنیم.
0 کامنت
Inline Feedbacks
View all comments