12 پیشنهاد دکوراتورها برای دکوراسیون رستوران

پیشنهاد دکوراتورها برای سالن غذاخوری رستوران

دکوراسیون رستوران خود بخشی از بازاریابی است. نگاهی عمیق و عملگرایانه به رستوران‌داری که مسیر خود را به روی مشتریان تازه باز می‌کند. پس در مسیر راه اندازی رستوران خود این گام را جدی بگیرید.

اگر می‌خواهید رستوران خود را برای ایام عید نوروز آماده کنید اکنون زمان مناسبی است. در این مقاله ایده‌های جالبی را در مورد دکوراسیون داخلی رستوران ارائه می‌دهیم. ایده‌ها و امکاناتی که شما به آن دسترسی کامل دارید و می‌تواند الهام بخش شما برای سال جدید باشد. چرا که وقتی صحبت از دکوراسیون رستوران می‌شود، تنها باید ابر خیال را پرواز دهید و منتظر حاصل آن باشید. واقعاً هیچ محدودیتی جز راحتی و خوشایند مشتریان برای دکوراسیون رستوران نیست.

دکوراسیون داخلی رستوران بخشی از بازاریابی است

تایپوگرافی-آپادانا-تجهیز

به یکی خیابان‌های قدیمی اصفهان قدم می‌گذارم و مثل همیشه مسحور گنبدها و کاشی‌کاری‌های قدیمی هستم که چشمم به ورودی مجلل و زیبایی رستورانی می‌خورد. در سفرهای قبلی آن را ندیده بودم. همین کنجکاوری مرا برمی‌انگیزد و وارد می‌شوم. ایده پشت ایده بود که در ابتدا روبرویم قرار می‌گرفت. اصلاً لازم نبود کسی حرفی بزند و از رستوران تعریف کند و یا مزه غذا را بچشم. برای من کار انجام شده بود و من لذت خود را برده بودم.

ورودی کاشی‌کاری شده متناسب با فضای اصفهان و میدان نقش جهان، فضاهای تفکیک شده مناسب خانواده‌های ایرانی، لباس‌های پرسنل همه در کمال زیبایی، برخوردهای متین و مودب و چیدمان غذاها در کمال سلیقه. فکر کنم یکی از کارهای پرویز مشکاتیان پخش می‌شد و آن صدای سحرآمیزی که از سنتور در می‌آورد. حیف که در بسیاری از رستوران‌های ایرانی موسیقی زنده اجرا نمی‌شود که اگر می‌شد دیگر تکمیل بود.

راستش یادم نیست چه سفارش دادم اما می‌دانم دوباره به آن رستوران در میدان نقش جهان اصفهان برمی‌گردم. هدف دکوراسیون داخلی رستوران نیز همین است. بازاریابی به شکلی هوشمندانه و عملگرایانه. کسب و کار را اگر به شکل هنر نگاه کنید حاصل آن نیز چیزی از همان قسم خواهد شد. در نگاه آخر مردم به رستوران می‌روند تا غذا را در فضایی جذاب میل کنند. واگر نه بسیاری از این غذاها را می‌توان در منزل نیز تهیه کرد.

1- تایپوگرافی

ایده استفاده از تایپوگرافی در کسب و کارها و رستوران‌ها از بسیاری پیشتر در قرن 19 رواج داشت و هنوز هم جذاب است.

استفاده از حروف بزرگ و نمودارها و اشکال روی دیوار رستوران دو مزیت دارد: اول اینکه زیبا است و نگاه افراد را جذب می‌کند؛ دوم اینکه ابزار خوبی برای اطلاع رسانی است.

فرض کنید شما رستورانی گیاهی دایر کردی و می‌خواهید به جز سرو غذای گیاهی، فرهنگ سازی هم انجام دهید. چه بهتر اینکه آن را در قالب تایپوگرافی به شکل بولد در روز در و دیوار منقوش کنید.

2- استفاده از هنرمندان محلی

رستوران را تازه باز کردید و برای دکوراسیون نیز بودجه‌ای کنار نگذاشتید. مشکلی نیست! ایده بسیار است و بسیاری از ذهن‌های توانا و جوان محلی مشتاق هستند که آنها را روی رستوران شما پیاده کنند. گرچه این کار ریسک‌هایی خواهد داشت اما می‌توانید از این امکان بهره بگیرید.

3- هنر دیوارنگاری یا گرافیتی

گرافیتی در رستوران -آپدانا-تجهیز

 دیوارنگاری یا گرافیتی طرفداران پروپاقرصی دارد. برخی از آثار گرافیتی تنه به تنه آثار هنری می‌زنند. اگر گرافیتی جذابی روز دیوار رستوران شما در فضای شهری و یا بیرون شهری باشد مردم علاقمند می‌شوند که با آن عکس بگیرند. این به معنی مشتریان بالقوه برای رستوران شما نیز هست.

4- فضای سبز

فضای-سبز-رستوران-آپادانا-تجهیز

فضای سبز در  دکوراسیون معجزه می‌کند. فضاهای کاملاً مرده به با صندلی‌های بتنی ناگهان به چنان جذاب می‌شوند که دل بسیاری از مشتریان را می‌رباید. فضای سبز نه تنها زیبایی و آرامش را برای فضای داخلی رستوران به همراه می‌آورد بلکه هوا را تصفیه کرده و شما غذا را در محیط شاداب و تمیزی میل خواهید کرد.

5- پنجره‌ای رو به آشپزخانه

امروز از غذاخوری بسیاری از رستوران‌ها، می‌توان فضای آشپزخانه را مشاهده کرد. به عبارتی این موضوع جزو راهکارهای دکوراسیون داخلی رستوران است. مخصوصاً اگر شیوه پخت ویژه‌ای در آشپزخانه دارید که به جذابیت رستوران می‌افزاید از این امکان بهره ببرید.

6- مضمون و تم برای سالن غذاخوری رستوران

مضمون-ژاپنی-آپادانا-تجهیز

قبلاً در این مورد مقاله این در آپادانا تجهیز منتشر کرده‌ایم. یکی از اولین گام‌ها در راه اندازی رستوران فکر کردن در مورد مفهوم کانسپت و برندسازی است. سعی کنید در قالبی رستوران بزنید که دیگران آن کار را نکرده باشند. اینگونه با تفاوتی که نسبت به دیگران ایجاد خواهید کرد مزیت رقابتی ایجاد خواهید کرد. فرقی ندارد که چه تم و مضمونی برای طراحی دکوراسیون استفاده می‌کنید و آیا مدرن است یا قدیمی. مثلاً تم ژاپنی، یا مضمونی دهه 60 ایران را دارد. مهم تمایز و تفاونی است که با آن هویت می‌گیرد.

7- مینیمالیسم مدرن

این شعار را شنیده است که «کم زیاد است.» خطوط تمیز و المان‌های طبیعی به همراه مضمون ساده و رنگ‌ها سرد همه از مشخصه‌های دکوراسیون مینیمال است. به خاطر داشته باشید دکوراسیون مینیمال گاه ممکن است بسیار سخت  باشد. در این نوع دکوراسیون نکات بسیاری را باید مدنظر قرار داد.

8- از شیوه‌های کلاسیک استفاده کنید

دکوراسیون-کلاسیک-آپادانا-تجهیز

دکوراسیون‌های کلاسیک و قدیمی به دلایلی هنوز طرفدار دارند. دکوراسیون‌های دهه 40 و 50 ایران یادآور خاطرات هستند نوستالژی آن دامنگیر نسل جوان نیز شده است.

9- طراحی اجتماع محور

غذاخوردن کاری جمعی است. ما دوستان و فامیل را جمع می‌کنیم تا طبق آدابی فعالیتی اجتماعی را تجربه کنیم. رستوران‌هایی که این نوع مراسم اجتماعی را ترتیب می‌دهند بهترین جا برای برگزاری مراسم تولد و جشن و دورهمی خواهند بود. طراحی آن نیز مناسب این فضاها است.

10- طراحی بر حسب موقعیت

رستوران-مترو-آپادانا-تجهیز

برخی اوقات موقعیت رستوران طراحی دکوراسیون خاص خود را بر ما تحمیل می‌کند. مثلاً اگر رستورانی را در مترو راه اندازی کنید لزوماً باید صندلی‌هایی برای نشستن موقت را تدارک ببینید. چراکه مردم به رستوران شما می‌آیند که سریع غذایی آماده بخورند و بروند. به گروه هدف خود در آن موقعیتی که هستد فکر کنید.

11- به نورپردازی فکر کنید

نورپردازی-آپادانا-تجهیز

نورپردازی خوب یعنی فضاسازی برای مشتریان شما. به این فکر کنید که چه نوع فضایی را می‌خواهید بسازید و مهمانان چه احساسی در رستوران شما خواهند داشت. مضاف بر این به بهینه سازی مصرف انرژی امنیت کارکننان خود نیز فکر کنید. شما باید به این نکته توجه کنید که نورپردازی خوب یعنی اینکه نور آزاردهنده به هیچ جایی از رستوران نتابد و همزمان مشتریان بتوانند غذای خود را در بشقاب ببینند.

12- دکوراسیون رستوران باید کارکرد داشته باشد

تراکم-در-دکوراسیون-رستوران-آپادانا-تجهیز

به المان‌های مختلفی که در دکوراسیون خود قرار داده‌اید فکر کنید. هر کدام چه کارکردی در رستوران و چشم بیننده دارند. چه چیزی را بازگو می‌کنند و چه تأثیری خواهند گذاشت. فضاهای کوچک لزوماً نباید با تعداد بالای صندلی به شکل متراکم پر شوند.

همانطور که مشخص است برای طراحی دکوراسیون داخلی سالن رستوران باید معیارهای زیادی را مدنظر قرار دهید. شرکت‌هایی هستند که به شکل تخصصی به طراحی دکوراسیون داخلی می‌پردازند. پیشنهاد ما نیز نگاه به همین شرکت‌ها و طراحان دکوراسیون حرفه‌ای است. شرکت آپادانا تجهیز می‌تواند بهترین مشاوره را برای انتخاب بهترین دکوراتورها در اختیار شما قرار دهد. تنها کافی است فرم زیر را کلیک کنید و درخواست خود را ارسال کنید.    ایمیل شما جزو اطلاعات خصوصی شماست، ما آن را منتشر نمی کنیم.
    0 کامنت
    Inline Feedbacks
    View all comments