گرمخانه غذا

تجهیزات گرمخانه غذا (Commercial Food Warmer) از جمله تجهیزات آشپزخانه‌ صنعتی که حضور آن در هر آشپزخانه‌ای کم و بیش ضروری است. آشپزخانه‌های مراکز آموزشی، شرکت‌ها و ادارات و همچنین کارخانجات با تعداد پرسنل بالا بایستی سیستم خود را گرمخانه غذا مجهز کنند. به عبارتی آشپزخانه مراکزی که تعدادی زیادی غذای بیرون بر روزانه تولید می‌کنند به گرمخانه نیاز خواهند داشت. برای همین در بازار تجهیزات آشپزخانه صنعتی گرمخانه‌ها بر اساس مقصد به انواع اداری، رستورانی و بیمارستانی تقسیم بندی می‌شوند.

نحوه عملکرد دستگاه

معمولاً این تجهیزات با سیستم ترموکوبل کار می‌کند و به جرقه زن و شمعک مجهز است. درجه عقربه‌ای و یا نمایشگر دیجیتالی دما نیز به آن وابسته است و کارکنان آشپزخانه می‌توانند دمای آن را بررسی کنند.  بدنه این تجهیزات از جنس استیل و ورقه داخلی گالوانیزه است. و به دلیل وزن زیاد چرخ‌های ترمز داری برای جابجایی زیر آن تعبیه می‌شود.سیستم گرمخانه به این صورت است که گرما به صورت غیرمستقیم به غذاها می‌رسد و به همین دلیل از ته دیگ شدن آنها جلوگیری می‌شود. سوخت مصرفی گرمخانه گاز است و با درجه حرارت دلخواه غذاها در کمتر از 15 تا 20 دقیقه در آن گرم می‌شود.

انواع گرمخانه غذا

این تجهیزات بر حسب ظرفیت تقسیم بندی می‌شوند. نمونه‌های 30 نفره، 50 نفره و 100 نفره در بازار موجود است. همچنین از نظر  کاربری این تجهیزات تقسیم بندی‌هایی دارند. نمونه‌های برای غذاهای خشک و نمونه‌های مرطوب برای انواع خورشت و برنج در بازار موجود است. حتی نمونه‌هایی از گرمخانه برای نان و غذاهای رومیزی و همچنین نمونه‌هایی برای بخار گز سبزیجات و گوشت در بازار به فروش می‌رسد.درب برخی از گرمخانه‌ها شیشه‌ای است و متصدیان می‌توانند وضعیت غذا را از بیرون مشاهده کنند. برخی دیگری نیز مجهز به اجاق گاز جداگانه است.گفتنی است شرکت آپادانا تجهیز به‌عنوان یکی از شرکت‌های تولیدکننده تجهیزات آشپزخانه صنعتی و نامی پراعتبار در راه اندازی رستوران خود را متعهد می‌داند در تولید تجهیزات از بهترین متریال‌ها استفاده کند و در تجهیز رستوران بهترین برندها را استفاده کند.