چرا زمستان فصل تجهیز رستوران است؟

زمستان فصل تجهیز رستوران است

عیدنوروز زمان برداشت سود سرمایه‌ای است که در زمستان کاشته‌اید. از این نظر رستوران‌داری شبیه کشاورزی است. به همین دلیل است سر شرکت‌های تأمین و تجهیز رستوران در اواخر پاییز و زمستان شلوغ است.

می‌خواهید به رویای چندین ساله خود برسید و رستورانی زیبا و جذاب را از صفر تا صد راه اندازی کنید. حتماً برای آن هم بودجه‌ای را کنار گذاشته‌اید که حاصل عرق‌ریزان سال‌ها زحمت شماست. پس زمان را از دست ندهید چرا که الان زمانی است که باید دست به کار تجهیز رستوران شوید.

شاید هم می‌خواهید بازسازی انجام دهید و دکوراسیون و یا حتی طراحی آشپزخانه را تغییر دهید و المان‌های جدیدی را به منوی رستوران خود بیفزایید. اولین قدم برنامه‌ریزی زمانی است. پیشنهاد می‌کنیم هیچ وقت کار خود را به ماه‌های قبل از عید نسپارید. از هم اکنون به فکر سرمایه‌گذاری و تجهیز باشید تا از کارهای با عجله و بی‌کیفیت اجتناب شود.

اولویت با چه بخش‌هایی است

اگر می‌خواهید رستوران را از اول راه‌اندازی کنید خرواری کار روی دوش شما است. اگر از پیش بدانید که چه رستورانی را می‌خواهید افتتاح کنید و به اصطلاح کانسپت آن چیست، در قدم‌های بعدی باید طرح تجاری رستوران خود را بنویسید. سپس بر اساس آن طرح، بودجه‌بندی مناسب را انجام خواهید داد.

آیا مکان‌یابی درستی برای رستوران خود انجام داده‌اید؟ بسیاری از سرمایه‌گذاری‌ها تنها به خاطر مکان‌یابی نادرست از دست رفته‌اند و صنعت پرسودی مانند رستوران‌داری حتی ضررده شده است. مطالعات انجام شده می‌گوید نزدیک 26 درصد از رستوران‌ها در همان سال اول شکست می‌خوردند. یکی از دلایل آن مکان‌سنجی نادرست است.

تازه به اول راه رسیدیم. گرچه پیشنهاد ما این است که از همان ابتدا و پیش از نوشتن طرح تجاری با شرکت‌های تأمین و تجهیز آشپزخانه صنعتی ارتباط برقرار کنید، اما در این مرحله باید با مشاوره شرکت‌هایی مانند آپادانا تجهیز کار تجهیز رستوران را انجام دهید. در تجهیز رستوران چهار بخش را باید پوشش دهید که عبارتند از:

تجهیزات آشپزخانه: شامل تجهیزات پخت، وسایل سرمایشی، تجهیزات شستشو و  ماشین آلات.

تجهیزات آماده‌سازی: کانتر، میز آماده‌سازی و غیره.

وسایل کار: انواع دیگ، ماهیتابه‌ها، تخته کار، ملاقه و غیره.

تجهیرات سرویس: انواع ترولی سرویس، انواع بشقاب، قاشق و چنگال، لیوان‌ها، رومیزی و غیره. 

مضاف بر اینها دکوراسیون و بخش بسیار مهم استخدام و آموزش پرسنل را هم باید به لیست کارهای خود بیفزایید.

 بازسازی و آماده سازی رستوران برای عید

برخی از رستوران‌ها که سابقه بیشتری دارند خود را زودتر برای بهار آماده می‌کنند. آنها تجهیزاتی را به آشپزخانه خود اضافه می‌کنند که دست آخر موجب بهبود بهره‌وری خواهد شد. گاه می‌توان با افزودن کباب‌ پز صنعتی سودآوری رستوران را تا دو برابر افزایش داد. تجهیزاتی که فضای زیادی را نیز از آشپزخانه صنعتی شما نیز نخواهد گرفت. در سفره‌خانه‌ها و  رستوران‌های سنتی بخش‌های زیادی را می‌توان افزود که بهره‌وری بیفزاید. بسیاری از مشتریان دوست دارند نان گرم را همراه کباب میل کنند. برای همین درست کردن تنور نانوایی در آشپزخانه، میزان مشتریان شما را افزایش خواهد داد. مثال‌های مشابه در رستوران‌های غیرسنتی و فست فودها نیز مصداق دارد.

خدمات پس از فروش آپادانا تجهیز برابر 10 سال است. پیشنهاد می‌شود این تجهیزات را بعد از این بازه زمانی به روزرسانی کنید. بعد از 10 سال تجهیزاتی با کیفیت بالا‌تر تولید می‌شود که بهره‌وری شما و کیفیت طعم غذا را بالا خواهد برد. فناوری‌های جدیدی نیز در عرصه رستوران‌داری به بازار خواهد آمد که باید آنها را به کار ببندید.

پیشنهاد می‌شود روی فضای داخلی سالن و دکوراسیون آن سرمایه گذاری کنید. ایده‌های کوچک و مدرن می‌تواند مشتریان بسیاری را به سمت رستوران شما بکشاند. در مورد رستوران‌های تازه‌کار که به سوددهی نرسیده‌اند این دکوراسیون باید قدم به قدم انجام گیرد و در ابتدای امر هزینه‌ها روی المان‌های ضروری انجام شود. اما اگر می‌خواهید دکوراسیون خود را تغییر دهید، بهتر است با دکوراتورهای مطرح قرارداد ببندید. بسیاری از مشتریان رستوران یا فست فود تنها برای بازدید از محل و تجربه فضای دل انگیز شما را انتخاب خواهند کرد.

چرا سرمایه گذاری روی رستوران بهتر از بازار سرمایه است؟

عید امسال به سال‌های دیگر چه تفاوتی دارد؟ می‌گویید وضعیت اقتصادی بدتر شده است و سرمایه‌گذاری روی برخی از صنایع بی‌فایده است. اما باز هم مردم به بازارهای دم دستی مانند ارز و سکه هجوم می‌آورند و این خود موجب افزایش تقاضا و افزایش قیمت‌ها خواهد شد. می‌گویید افزایش ارز به افزایش کاذب درآمد برخی از سهام‌ها در بورس منجر می‌شود و مردم دوباره به بورس می‌روند تا لااقل ارزش پول خود را حفظ کنند. منتها آنهایی که می‌توانند زمین و خانه بگیرند از همه بیشتر سود خواهند کرد.

در این چرخه آیا مشکلی نمی‌بینید؟ چندین و چند سال است که سرمایه‌ها و نقدینگی مردم از آن بازار غیرتوسعه‌ای و بازار غیرتوسعه‌ای دیگری کشیده می‌شود. گویا مقرر نیست مردم به فکر ایجاد کسب و کارهایی بیفتند که ارزش افزوده‌ای برای خود، اطرافیان و کشور داشته باشد. اما با دیدگاهی اقتصادی افزایش قیمت کاذب در بازارهای سرمایه‌ای اگر به صورت رشد خطی صورت بگیرد، سود آن در بازارهای دیگر به صورت رشد هندسی خواهد بود.

بازارهای سرمایه‌ای دارای رشد جهشی و رکود بلندمدت است. بنابراین سرمایه‌گذاری در این بازارها پرریسک است. پیش از ورود مردم به بازار بورس و هم اینک فارکس و رمز ارزها (Cryptocurency) کارشناسان بورس بارها نسبت به آموزش و ریسک بالای این بازارها به مردم هشدار داده بودند. اما سرمایه گذاری در صنایعی مانند پوشاک یا رستوران‌داری و صنایع میان دستی دیگر سودآوری مشخص و تضمین شده‌ای را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

نمودار بالا رشد بازار سرمایه و کاهش آن را نشان می‌دهد. بازار بورس در دوره‌ای تا نزدیکی شاخص 2 میلیون رفت و اکنون ماه‌هاست زیر یک میلیون و 400 است. قیمت طلا و ارز نیز به همین نسبت رشد جهشی داشته و پایین می‌آید.

ما همانگونه که از نمودار مشخص است موج‌های تورمی بر روی محصولات و خدمات هم اثرگذار است و ادامه خواهد داشت. البته ایده‌آل آن است که سودآوری شرکت‌ها بر اساس خدمات باشد و نه بر اساس تورم.

ایمیل شما جزو اطلاعات خصوصی شماست، ما آن را منتشر نمی کنیم.
0 کامنت
Inline Feedbacks
View all comments