چک لیست راه اندازی رستوران – ویدئو

چک لیست راه اندازی رستوران

شاید اگر از شما بپرسند در عرض 80 روز یا یازده هفته چه کسب و کاری را می‌توانید راه بیندازید، ذهن شما به سمت کارهایی با سرمایه کم و زود بازده برود. از همان مشاغلی که صفحه گوگل را باز می‌کنید و سرچ می‌کنید “کارهای زودبازده” و لیستی از 100 یا 300 حرفه را برای شما ردیف میکند. اما کمتر کسی است که راه اندازی رستوران را به عنوانی کسب و کاری که بتوان در عرض 80 روز افتتاح کرد فکر می کند. این کار به مدد پیروی دقیق از چک لیست راه اندازی رستوران امکان پذیر است.

این پیشنهادات را پیشتر در اینفوگرافی عنوان کردیم و در ادامه ویدئوی آن را تماشا می‌کنید:

راه‌اندازی یک رستوران علاوه بر جذابیت‌هایی که برایتان به ارمغان می‌آورد تصمیمی بزرگ است که می‌بایست برای آن خوب فکر کنید و برنامه‌ریزی منسجمی داشته باشید.

بهترین کار برای اینکه بتوانید برنامه‌ریزی منسجمی را تهیه کنید، ایجاد یک چک لیست راه اندازی رستوران است، این چک لیست شامل مراحل پیوسته‌ای است که برای هر مرحله با فراهم‌کردن پیش‌نیازهایش می‌توانید فرایند تأسیس رستوران‌تان را یک گام به جلو ببرید.

قدم اول سیاست‌گذاری برای رستوران‌

طرح اجرایی و سرمایه گذاری برای رستوران مردی با تعدادی طرح روی پای تخته

اولین مرحله برای اینکه بتوانید ایده تأسیس یک رستوران را به منصه ظهور برسانید و صاحب کسب‌وکار خودتان شوید تعیین سیاست‌های کاری‌تان است. در این مرحله لازم است بدانید از رستوران‌تان چه انتظاری دارید، می‌خواهید تبدیل به یک برند معروف بشوید یا اینکه نمایندگی یک برند دارای اعتبار و شهرت را برعهده بگیرید. علاوه بر این برنامه‌های مالی و سرمایه‌گذاری‌ها‌ی‌تان را تعیین کنید.

در مرحله سیاست‌گذاری میزان نیرو و وقتی که در کار قرار است خرج کنید تعیین می‌کنید. حتی نسبت به اینکه اعضای خانواده شما چقدر یاری‌گر شما در این کسب‌وکار هستند را تعیین می‌کنید، چرا که همه این موارد در آینده کاری شما تأثیر خواهد گذاشت. پتانسیل‌های بالقوه‌ای که در کار می‌توانید به‌کار بگیرید را حتماً تعیین کنید.

فراموش نکنید رستوران‌داری یک کار تمام‌وقت است و هنگامی‌که مردم در روزهای تعطیل و سرگرمی‌شان به‌سر می‌برند شما باید سرکار باشید و به آنها سرویس بدهید. می‌کند.

چند نکته که لازم است در این مرحله به آنها فکر کنید و درباره‌اش با اطرافیان و افراد خبره مشورت کنید شامل این موارد است:

برآوردهای مالی راه‌اندازی یک رستوران

مهم‌ترین کاری که پیش از راه‌اندازی یک رستوران باید بر آن تمرکز کنید برآورد هزینه‌های تأسیس یک رستوران است. در این مرحله شما به این فکر کنید که چقدر پس‌انداز و اندوخته مالی دارید و چقدر را می‌توانید وام بگیرید یا از طریق شریک و سرمایه‌گذار تأمین کنید. نوع رابطه‌تان با شریک کاری را هم حتماً مدنظر بگیرید. تا بتوانید در بلندمدت همکاری خوبی داشته باشید.

این مرحله هم‌زمان با برآوردهای هزینه‌ای امکان‌پذیر است. اصلی‌ترین مواردی که هزینه‌های اولیه شما را تشکیل می‌دهند شامل این لیست است:

 1. هزینه تهیه مکان (اعم از اجاره، رهن یا خرید)
 2. هزینه تجهیز آشپزخانه و سالن پذیرایی
 3. هزینه تهیه تأسیسات کاری و یک‌سری ملزومات کاری
 4. هزینه‌های مربوط به اخذ مجوزها و امور اداری
 5. هزینه تهیه اقلام غذایی برای پرکردن انبار رستوران
 6. هزینه حقوق و دستمزد کارگران تا قبل از سوددهی رستوران
 7. هزینه تبلیغات رستوران در فضای مجازی و واقعی (جامعه محلی)

اگر در دو مرحله اول برآورد دقیقی داشته باشید بدون شک از آن دسته کارفرمایی نخواهید بود که طعم نه‌چندان خوشایند ورشکستگی را می‌چشند. یادتان باشد شما در روز اول کسب‌وکارتان نمی‌توانید انتظار داشته باشید که مطابق برندهای مطرح به سوددهی برسید. این وضعیت زمانی بغرنج‌تر می‌شود که رستوران‌تان را در مکانی تأسیس کنید که رقبای قوی اطراف‌تان حضور داشته باشند.

به خلق هویت رستوران‌تان فکر کنید

اگر در مرحله فکری یاد شده خوب جلو آمدید، الان زمان فکر کردن به خلق هویت رستوران‌تان یا همان انتخاب نام برند و لوگوی شما فرا رسیده است. انتخاب یک نام مناسب برای رستوران خیلی کار جذابی است، این نام در آینده به کسب‌وکار شما کمک خواهد کرد و مشتریان‌تان شما را با این نام به یاد می‌آورند. پس نام خوبی انتخاب کنید، به اهداف‌تان، نوع مشتریانی که قصد دارید جذب کنید، نوع غذاهایی که خواهید پخت فکر کنید و چنین مواردی را در انتخاب نام مدنظر قرار دهید. این نکته را هیچ‌وقت فراموش نکنید که در هر مرحله‌ای از کسب‌وکار سراغ مشاوران هم بروید.

در مرحله انتخاب نام و لوگوی رستوران یک تحقیق کوچک درباره مراحل ثبت تجاری آن انجام دهید، فرایند ثبت برند امروز دیگر کار چندان سختی نیست و شرکت‌هایی هستند که این کار را برای شما دراسرع‌وقت انجام خواهند داد. اگر کمی این کارها برای‌تان حوصله سر بر است به این فکر کنید که با ثبت برند می‌توانید مشتریان وفاداری برای خود دست‌وپا کنید که برای کسب یک سود تضمینی عاملی مؤثر خواهند بود.

حالا نوبت انتخاب مکان رستوران است

یافتن جای رستوران با نویگیشن موبایل

در این مرحله که شما برآوردهای مالی را انجام داده‌اید و درباره هویت رستوران با انتخاب نام و لوگو هم فکر کردید، دیگر وقتش رسیده که در چک لیست‌تان مقابل گزینه انتخاب مکان تیک بگذارید. می‌توانید برای بهتر فکر کردن به این مرحله سری به مشاوران املاک بزنید و مکان‌های مختلفی را کاندیدا کنید.

تا جایی که می‌توانید در این مرحله نسبت به جامعه محلی که رستوران‌تان را آنجا تأسیس می‌کنید اطلاعات کسب کنید. آیا در یک منطقه کارگری می‌خواهید رستوران بزنید یا در محله‌ای خلوت با مشتریانی که توان مالی بالایی دارند. آیا پنج‌شنبه شب یا جمعه‌ها محل رستوران‌تان تردد کافی دارد یا خیر.

این را هم یادتان باشد که قبل از عقد قرارداد رستوران همه اطلاعات مورد نیازتان را کسب کنید تا تأسیس رستوران برای شما به یک ریسک چشم‌بسته تبدیل نشود. راستی رقبای خود را هم در محل رستوران‌تان خوب بشناسید!

خوبه بدانید که وقتی فرایند تأسیس را شروع کردید می‌توانید هم‌زمان با انتخاب مکان، بلافاصله برای اخذ مجوزهای قانونی هم اقدام کنید تا در روز افتتاحیه مشکلی نداشته باشید.

استخدام بهترین پرسنل چرا و چگونه؟

هیچ عاملی در موفقیت یک کسب‌وکار به‌اندازه نیروی انسانی اهمیت ندارد، پس در چک لیست‌ راه اندازی رستوران جای گزینه استخدام بهترین پرسنل را هم حتماً باز کنید. در بین همه پرسنل رستوران، سرآشپز بالاترین جایگاه را دارد. البته همه نیروها در جای خودشان مهم هستند پس بعد از راه‌اندازی رستوران با همه آنها به‌گونه‌ای رفتار کنید که بیشترین بازدهی را داشته باشند.

اما در مورد پرسنل متخصص حتماً گزینه‌های مختلف استخدام را یادداشت کنید، معرفی از طریق آشنایان، سایت‌های استخدامی معتبر و اپلیکیشن‌هایی که نیروی متخصص معرفی می‌کنند.

در چک لیست‌ راه اندازی رستوران درباره آموزش کارکنان متناسب با اهدافی که دارید هم ستونی را خالی بگذارید تا به‌موقع آن را تکمیل کنید. آموزش فرایندی مستمر است که هیچ‌وقت تمام نمی‌شود پس با شروع به کار رستوران همیشه آموزش حین کار را در برنامه‌ها مدنظر قرار دهید. همیشه بهترین نیروها را که آموزش‌پذیری بهتری دارند حمایت کنید و برای مطالعه و رشد آنها برنامه‌های انگیزشی ترتیب دهید.

یک منوی جذاب تهیه کنید

حالا که همه کارهای دارد خوب پیش می‌رود وقتش رسیده تا فکری درباره منوی جذاب رستوران‌تان کنید. منویی که خیلی مشتری‌پسند باشد. این منو باید با شرایط فرهنگی جامعه محلی و مکان رستوران‌تان و همچنین هویتی که برای رستوران‌تان خلق کرده‌اید مطابقت داشته باشد. نیازهای مشتریان و شرایط بازار را هم در آن لحاظ کنید. همیشه حق را به مشتری بدهید و انتظار آنها برای دسترسی به یک غذای باکیفیت و منوی متنوع را برای آنها یک حق بدانید.

سادگی منوی رستوران یک اصل است و باعث می‌شود از بروز خطاهای احتمالی مشتری کاسته شود. مشتریان در مواجهه با منوی غذایی دوست دارند هیجان‌زده و غافل‌گیر شوند اما کسی دوست ندارد ضایع شود پس حواس‌تان به منویی که تهیه می‌کنید باشد و در صورت نیاز به گارسون‌های سفارش‌گیر آموزش کافی بدهید!

منو را می‌توانید بعد از تأسیس رستوران (پیش از افتتاحیه) به کمک سرآشپزتان هم آماده کنید.

لیست اقلامی که نیاز دارید را بنویسید

یک رستوران از زمانی که مکان آن را تهیه می‌کنید تا زمانی که برای افتتاح آماده می‌شود، نیازمند یک‌سری ملزومات و تجهیزات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری است. علاوه‌برآن تجهیزات آشپزخانه و سالن را نیاز دارد. یک چک لیست جامع راه اندازی رستوران همه این ملزومات را از قبل در خود دارد.

برای اینکه به شکل جامع این ملزومات را شناسایی کنید می‌بایست مطابق با مراحلی که در بالا گفته شد، اول ببینید اهداف‌تان از راه‌اندازی یک رستوران چیست و برای تحقق چنین اهدافی چه ملزوماتی موردنیاز است. به تعداد مشتریانی که پذیرای‌شان هستید هم فکر کنید و در چک لیست یادداشت کنید. اگر یک تحقیق از بازار خود در مکان (یا مکان‌ها) پیشنهادی راه‌اندازی رستوران انجام دهید که خیلی بهتر است و متناسب با این تحقیقات می‌توانید ملزومات کاری را شناسایی کنید.

برای آماده‌سازی رستوران به‌عنوان قلب تپنده رستوران حتماً حتماً از مشاوران متخصص کمک بگیرید. وقتی سالن و آشپزخانه آماده شد، پرسنل را صدا بزنید تا با محل کار جدیدشان خوب آشنا شوند و برای روز افتتاحیه آماده‌شان کنید.

ملزومات سالن پذیرایی را هم در همین روزها تهیه کنید، میز و صندلی، صندوق فروشگاهی و خرید تجهیزات سخت‌افزاری و نرم.

اگر در برنامه‌های کاری‌تان راه‌اندازی یک رستوران مدرن را پیش‌بینی کردید، از تهیه این تجهیزات غافل نشوید:

 • سفارش‌گیر اندروید.
 • کیوسک سفارش‌گیر.
 • پرینتر حرارتی.

تهیه نرم‌افزارهای مدیریتی خوب به شما امکان می‌دهد تا کسب‌وکارتان را بهتر مدیریت کنید.

تصویر افتتاحیه‌تان را تجسم کنید

هیچ‌چیز بهتر از یک افتتاحیه قوی نیست، شروع خوب شما را در چشم‌ها برجسته می‌کند. پس از همان ابتدا که چک لیست راه‌اندازی رستوران را تهیه می‌کنید برای مرحله افتتاحیه، زمان آن و اقدامات آن روز حسابی برنامه‌ریزی کنید. فرایندی که از پیش افتتاحیه تا مرحله تأسیس رسمی طی می‌کنید را در چک لیست به‌گونه‌ای بنویسید که مسیر برای خودتان و شریک‌تان (اگر دارید) مشخص باشد.

مساله حیاتی بازاریابی

مردی در حال نگاه به چارت ها و اعداد بازاریابی آنلاین و آفلاین

بله بازاریابی خیلی مهم است، شما بدون یک بازاریابی خوب محکوم به شکست خواهید بود. اگر دانش بازاریابی دارید که خیلی عالیه، اما اگر دانش کافی ندارید برای این زمینه برنامه‌ریزی کنید و بدانید قرار است به کجا برسید.

از بازاریابی آنلاین و آفلاین غافل نشوید و صفحات رسانه‌های اجتماعی و شناسایی الگوریتم‌های آنها را در چک لیست بیاورید. این صفحات از مدت‌ها قبل از افتتاحیه می‌تواند آغاز به کار کنند. اگر بتوانید با یک کمپین جذاب حواس مشتریان بالقوه را به خود جلب کنید شما یک برنده‌اید.

نمونه چک لیست راه‌اندازی رستوران بر اساس زمان‌بندی

6 ماه قبل از تأسیس رستوران:

 • مکان را تهیه کنید و قرارداد اجاره یا خرید را ببندید.
 • برای اخذ مجوزهای قانونی اقدام کنید.

پنج ماه قبل از تأسیس رستوران:

 • تابلوهای رستوران را سفارش بدهید و نصب کنید.
 • دکوراسیون داخلی را سفارش بدهید.
 • تأسیسات فنی رستوران و آشپزخانه را سفارش بدهید.

سه الی چهار ماه قبل از تأسیس رستوران:

 • پرونده‌ها برای اخذ مجوزهای بهداشتی را تشکیل دهید.
 • تجهیزات آشپزخانه و مبلمان سالن پذیرایی را سفارش دهید.
 • ظروف کوچک آشپزخانه را سفارش دهید.

دو ماه قبل از تأسیس رستوران:

 • کم‌کم پرسنل متخصص را شناسایی و مشغول استخدام شوید.
 • رویه‌های آموزش کارکنان را شروع کنید.
 • فرایند سفارش مواد غذایی را شروع کنید. 

6 الی هشت هفته قبل از تأسیس رستوران:

 • تهیه منوی هیجان‌انگیز را شروع کنید.
 • برنامه‌های ایمنی مکان و روش‌های فوریت‌های پزشکی را به کارکنان بیاموزید.
 • دماسنج‌ها را سفارش دهید و نمودارهای دما را برای همه یخچال‌ها، فریزرها و مواد غذایی در حال تولید ایجاد کنید.
 • سفارش‌ها ویژه را با تأمین‌کننده مواد غذایی خود در میان بگذارید.
 • تاکتیک‌های بازاریابی را برای برقراری ارتباط در شب افتتاحیه خود برنامه‌ریزی کنید.
 • ساعت کاری‌تان را با تأمین‌کننده مواد غذایی هماهنگ کنید.

چهار الی 6 هفته قبل از تأسیس رستوران:

 • استخدام کارمندان را به پایان برسانید، برنامه‌ها را تنظیم کنید و برای کارکنان جلو و پشت خانه لباس فرم سفارش دهید.
 • بلافاصله برای کارکنان گواهینامه‌های بهداشتی را تهیه کنید.
 • تجهیزات ایمنی مانند تابلوهای کف مرطوب، دستکش‌های برش خورده و روکش کف را سفارش دهید.
 • تجهیزات نظافت و ضدعفونی‌کننده از جمله ضدعفونی‌کننده دست را سفارش دهید.
 • روش‌های حذف بهداشتی زباله و بازیافت را ایجاد کنید.

دو تا سه هفته قبل از تأسیس رستوران:

 • دستگاه‌های کارت‌خوان (P.O.S)  را نصب و تست کنید.
 • آموزش کار با دستگاه‌های کارت‌خوان را به صندوق‌داران آموزش دهید.
 • صفحات اجتماعی‌تان را فعال کنید و عضو‌گیری را شروع کنید.
 • تجهیزات آشپزخانه را تست کنید و یک برنامه مانور آمادگی در آشپزخانه بگذارید.
 • مواد غذایی فاسد نشدنی را سفارش دهید و انبارها را پر کنید.
 • کپسول‌های آتش‌نشانی و جعبه‌های کمک‌های اولیه را در مکان مناسب بگذارید.

یک هفته قبل از تأسیس رستوران:

 • همه تجهیزات را تست کنید.
 • غذای رایگان آماده کنید و برای اطرافیان و آشنایان سرو کنید و نظرشان را جویا شوید.
 • منوی رستوران را نهایی کنید.
 • تبلیغات روی افتتاحیه را در فضای مجازی و واقعی دنبال کنید.
 • حداقل یک شیفت مانور برای همکاران رستوران برگزار کنید.

ایمیل شما جزو اطلاعات خصوصی شماست، ما آن را منتشر نمی کنیم.
0 کامنت
Inline Feedbacks
View all comments