قیمت تجهیزات آشپزخانه صنعتی چگونه تعیین می شود؟

قیمت تجهیزات آشپزخانه صنعتی

هرکسی که این روزها سرش در حساب و کتاب باشد خوب می‌داند که بعضی کالاها قیمت‌شان لحظه‌ای نوسان می‌کند. تا همین پارسال قیمت دلار حتی دقیقه‌ای نوسان داشت. این وضعیت برای صاحبان کسب‌وکار همیشه خوشایند نیست اما آنها باید راه‌حلی پیدا کنند که بتوانند سر پا بمانند. قیمت تجهیزات آشپزخانه صنعتی هم از همین قسم است.

کاسب جماعت می‌خواهد در یک بازار با ثبات فعالیت کند، اصلا سود او در شرایط با ثبات بهتر تضمین می‌شود. راه‌ اندازی آشپزخانه صنعتی هم از جمله آن کسب‌وکارهایی است که اگر در هنگام تهیه تجهیزاتش اقتصاد کشور در ثبات باشد بهتر است.

اما وقتی این وضعیت چندان باثبات نباشد، بهترین اقدام شناسایی زیر و بم‌ها و مقتضیات فعالیت اقتصادی است. اگر شما یک کسب‌وکار داشته باشید که بتوانید در شرایط بی‌ثبات اقتصادی خودتان را حفظ کنید حتما در شرایط ثبات نیز رشد تصاعدی خواهید داشت.

اگر شما هم قصد دارید به‌عنوان کارآفرین یک آشپزخانه صنعتی راه‌بیندازید و تجهیزاتش را تامین کنید پس چه بهتر با چگونگی قیمت‌گذاری محصولات این صنعت آشنا شوید و شرایط حاکم بر آن را بدانید تا بتوانید بهترین تصمیم را در مورد تجهیز کسب‌وکارتان اتخاذ کنید.

چرا نمی‌توان قیمت تجهیزات آشپزخانه صنعتی را تعیین کرد؟

عوامل موثر بر قیمت تجهیزات صنعتی

بگذارید کمی ساده‌تر صحبت کنیم، یک اجاق گاز صنعتی تولید داخل را در نظر بگیرید. این اجاق گاز از مجموعه‌ای قطعات و فرایندهای مختلف تولید تشکیل شده تا در نهایت تبدیل به محصولی شود که همه ما آن را با نام اجاق گاز می‌شناسیم. مثلاً اجاق گاز صنعتی تولید آپادانا تجهیز، بیشتر فرایندهای تولیدی‌اش در کارگاه‌های مختلف داخلی سپری می‌شود (چدن روی شعله‌ها و غیره). مجموعه‌ای از کارگران در این فرایند سهیم هستند و بابت کارشان دستمزد می‌گیرند. دولت هم از محل فعالیت‌های این کارگاه انواع مالیات و هزینه بیمه تامین اجتماعی کارگران را اخذ می‌کند و کارفرما برای تولید هر واحد محصولش می‌بایست این هزینه‌ها را تامین کند.

قطعات مختلف اجاق گاز مثال ما هم شامل یکسری هزینه‌ها هستند. ممکن است بعضی از این قطعات وارداتی باشند یا در بازار به‌خاطر کمیابی گران باشند، که همه اینها در هزینه نهایی محصول محاسبه می‌شوند. در نهایت این محصول باید با یک سود متعارف فروخته شود و خریدار محصولات آشپزخانه‌های صنعتی اغلب دارندگان کسب وکارهایی مانند رستوران، هتل، کافی شاپ و … هستند.

در حال حاضر خوشبختانه بخش عمده‌ای از تجهیزات آشپزخانه‌های صنعتی ساخت داخل هستند. هرچند قطعات و یا محصولات نهایی هم وجود دارند که از خارج به کشور وارد می‌شوند. این محصولات که عموماً ماشین‌آلات و تجهیزات پیچیده‌تری هستند که نقش اساسی در آشپزخانه رستوران ها دارند. یعنی هر رستوران معتبری نیاز دارند در نهایت از نمونه‌ای از این تجهیزات استفاده کند.

تولید کنندگان و تأمین کنندگان تجهیزات آشپزخانه صنعتی اگر بتوانند بر اساس قیمت روز دلار محصولات خود را به روزرسانی کنند، هزینه گمرکات پیوسته روی قیمت تمام شده محصولات تاثیر می‌گذارد. مضاف بر این بسیاری از این تجهیزات به صورت سفارشی برای مشتریان تولید می‌شود. در نتیجه قیمت آنها نیز تغییر خواهد کرد. به همین دلیل است که سایت‌های معتبر تأمین و تجهیز آشپزخانه‌های صنعتی از جمله آپادانا تجهیز قیمت محصولات را در سایت درج نمی‌کنند.

همه چیز به دلار برمی‌گردد

بخشی از کالاهای و تجهیزات اصلی آشپزخانه‌های صنعتی وارداتی هستند و نرخ دلار بر چگونگی قیمت‌گذاری آن نقش اصلی را دارد. درحالی که بعضی دیگر از شرایط قیمت دلار کمتر تاثیر می‌پذیرند چرا که مواد اولیه آن داخلی است و هزینه‌های تولیدی و دستمزد کارگران، مالیات و عوارض شهرداری‌های واحد تولیدی سهم بیشتری در قیمت‌گذاری محصول نهایی دارند. اما نکته قابل تامل این است که نرخ دلار بر همه اقتصاد تاثیر می‌گذارد و کالاها به شکل مستقیم و غیر مستقیم از آن تاثیر می‌گیرند.

هزینه متغیر گمرکات  

اما در نهایت بخشی از محصولات که وارداتی هستند تحت تاثیر نوسان ارزی قرار می‌گیرند، ضمن اینکه نوسانات نرخ ارز بدون شک بر همه بخش‌های اقتصاد مستقیم و غیرمستقیم تاثیر می‌گذارد. همان‌طور که نرخ حامل‌های انرژی مانند نرخ بنزین و گازوئیل بر تولید محصولات اثر دارد. در مورد کالاهای وارداتی قوانین کلی گمرکی کشور به‌این نحو است که اگر محصول نهایی باشد و یا کالای لوکس تلقی شود نرخ حقوق ورودی گمرکات آن بالاتر خواهد بود.

در نهایت اینکه برای محاسبه قیمت تجهیزات آشپزخانه صنعتی عواملی مانند هزینه‌های مربوط به دستمزد نیروی انسانی، هزینه‌های سرباری واحد تولیدکننده، سود متعارف و قیمت مواد اولیه اصلی‌ترین تاثیرات را دارند. گفتنی است  حقوق پرسنل یک واحد تولیدی، هزینه‌های سرباری همچون بیمه کارگران، اجاره یک واحد تولید و انواع قبوض مربوط به آب، برق و گاز و… در طول هر سال ثابت هستند و اگر هم تغییر کنند چندان چشم‌گیر نیست در عوض قیمت مواد اولیه طی مدت یاد شده در بازارها ثابت نیست، بنابراین شاید بد نباشد شما هم به عنوان خریدار عمده تجیهزات آشپزخانه صنعتی در زمان سفارش قیمت مواد اولیه محصولات‌تان را در بازارهای پایه چک کنید.

نرخ ورق استیل

متریال اصلی تولید تجهیزات آشپزخانه استیل ضد زنگ است که با ضخامت‌های مختلفی تولید می‌شود. در حال حاضر ورق استیل در ایران تولید نمی‌شود و تولیدکنندگان نیاز خود را از کشورهای مبداً همچون چین و تایوان وارد می‌کنند. این فلز تأثیر عمده و غیر قابل چشم‌پوشی بر قیمت تجهیزات آشپزخانه صنعتی دارد. از این رو قیمت شناور ارز موجب شده تولیدکنندگان تجهیزات داخلی نیز در ارائه قیمت نهایی دچار مشکل شوند.  

 حتماً در مورد قیمت محصولات تحقیق کنید

خط کامل تجهیزات آشپزخانه صنعتی

یادتان باشد هنگام سفارش محصولات در مورد قیمت محصولات و نوسانات بازار سوال کنید. البته اگر در زمان ثبت سفارش وضعیت اقتصاد کشور خیلی بی‌ثبات بود و به شما اعلام کردند که قیمت مواد اولیه لحظه‌ای تعیین می‌شود خیلی هم تعجب نکنید، خودتان حتما می‌دانید دلیلش چیست!

طی یکی دو سال اخیر چند دسته از محصولات وارداتی که قیمت‌شان وابستگی زیادی به نوسانات نرخ ارز داشته شامل این موارد هستند:

  • چرخ گوشت صنعتی
  • ماشین لباسشویی صنعتی
  • خلال کن صنعتی
  • و دیگر تجهیزات وارداتی به کشور.

یک سیاست‌گذاری برای پاسخ‌گویی به بازار

بد نیست این را بدانید که در شرایط ثبات اقتصادی و نرخ ارز، تولیدکنندگان تجهیزات آشپزخانه صنعتی به شکل هدف‌مند محصولات‌شان را با قیمت‌های مختلف تولید می‌کنند. این‌کار برای عرضه محصولات مشابه با کیفیت‌های متفاوت است تا بتوانند در بازار به نیازهای خریداران با قدرت‌های خرید متفاوت بتوانند پاسخ دهند.

یکی از ترفندها برای عرضه محصول با قیمت‌های مختلف و درجه‌بندی کیفیت استفاده از مواد اولیه با کیفیت‌های مختلف هست. قوطی و ورق استیل با ضخامت‌های مختلف کالاهای تجهیزات آشپزخانه صنعتی می‌تواند در این سیاست‌گذاری نقش موثری داشته باشد. برای این محصولات عامل موثر در قیمت‌گذاری محصول را عمدتاً کیفیت مواد اولیه به‌کار رفته در آن تعیین می‌کند. کیفیت بعضی تجهیزات همچون چرخ، دستگیره‌ها و برخی تجهیزات ریز جانبی محصول نیز می‌تواند در این سیاست‌گذاری و قیمت‌های مختلف مهم باشند.

سیاست بازی با سایز و ابعاد محصول    

سایز و ابعاد محصولات تولیدی نیز در چگونگی تعیین قیمت نهایی محصولات و تجهیزات آشپزخانه صنعتی یکی از فاکتورهای موثر است که تحت هر شرایطی برای قیمت اثر دارد. ناگفته نماند برای تولیدکنندگان انبوه همیشه سفارش یک محصول در ابعاد بزرگتر به معنای گران‌تر شدن قیمت نهایی نخواهد بود. برای همین توصیه می‌کنیم حتما در سفارش خود با مشاوران واحد تولیدی تجهیزات آشپزخانه صنعتی مشورت کنید.

بعضی از تجهیزات مانند سرخ کن صنعتی، یخ ساز صنعتی  و …. دارای ابعاد استاندارد هستند، اما محصولاتی مانند کانتر گرم، کباب پز گازی، سینک ظرفشویی صنعتی و …. در ابعاد مختلف قابلیت تولید را دارند.

تولیدکننده‌ خوب حتی از حاشیه سودش می‌کاهد

گاهی برخی از افراد که اغلب مصرف‌کننده کالا و خدمات هستند و نقش مستقیم در تولید کالاها ندارند دارای این باور هستند که افزایش نرخ ارز به‌نفع واحدهای تولیدی تمام می‌شود. درحالی که تولیدکنندگان تجهیزات آشپزخانه صنعتی همچون بسیاری از مشاغل تولیدی از شرایط افزایش نرخ ارز و به‌ویژه بی‌ثباتی آن متضرر می‌شوند. تولیدکننده در چین شرایطی مجبور است مواد اولیه و سایر ملزومات خود را با نرخ بالای ارز تامین کند و برای اینکه رعایت وجدان کاری را کرده باشد از حاشیه سود خود بکاهد. در چنین شرایطی توان رقابتی واحد تولیدی کاهش پیدا می‌کند.

به‌عنوان مثال در مورد تجهیزات آشپزخانه صنعتی که با موضوع سلامتی عموم مواجه است و استفاده از ورق استیل ضد زنگ از ضروریات این صنعت محسوب می‌شود افزایش نرخ ارز و تاثیر آن بر بازار فروش ورق استیل تاثیر منفی زیادی بر تولیدکنندگان تجهیزات آشپزخانه صنعتی گذاشته است. این درحالی است که فرایند تولید بعضی از تجیهزات آشپزخانه صنعتی زمان‌بر است و گاهی نمی‌توان به قیمت‌های روز اکتفا کرد. در چنین شرایطی بهترین راه‌حل برد-برد این است که خریدار تجهیزات آشپزخانه صنعتی اولاً از متقضیات این بازار کسب آگاهی کند و بعد از اخذ نظر از مشاوران خبره به کارخانه‌ای سفارش دهد که با اخلاق حرفه‌ای نیاز مشتری را در نظر می‌گیرد.

مسأله برچسب قیمت  

حتما برای شما هم پیش‌آمده که برای تهیه کالایی اقدام کنید اما فروشنده به هیچ یک از کالاهای خود برچسب قیمت نزده است. قوانین برچسب قیمت از صنعت تا صنعت دیگر متفاوت است. زدن برچسب قیمت در صنایع غذایی از نظر قانونی اجباری است اما با توجه به مجموعه عوامل یاد شده در بالا می‌توان درک کرد که چرا امروز برخی تولیدکنندگان تجهیزات آشپزخانه صنعتی به این کار اقدام نمی‌کنند.

کمتر سایتی تجهیزات آشپزخانه صنعتی باقیمت را در سایت خود می‌گذارد و اگر سایتی اینکار را کرده مطمئناً فروشنده تجهیزات آشپزخانه صنعتی دست دوم بوده است که نه هزینه واردات تجهیزات خارجی را متقبل می‌شود و نه هزینه‌های تولید و خرید ورق استیل را. از همین روی این معیاری است برای تشخیص شرکت‌های ارائه کننده تجهیزات با کیفیت با تجهیزات بی کیفیت دست دوم.   

ایمیل شما جزو اطلاعات خصوصی شماست، ما آن را منتشر نمی کنیم.
0 کامنت
Inline Feedbacks
View all comments