راهنمای خرید تجهیزات آشپزخانه صنعتی بیمارستانی

خرید تجهیزات آشپزخانه صنعتی بیمارستانی

خرید تجهیزات آشپزخانه صنعتی بیمارستانی و راه اندازی رستوران در مراکز درمانی نیاز به ظرایف و مقدماتی دارد که در این مقاله سعی می کنیم همه آنها را پوشش دهیم. یکی از این ظرایف اهمیت بیشتر رعایت موارد بهداشتی و سلامت غذا است که اهمیت بیشتری نسبت به دیگر آشپزخانه های صنعتی دارد.

شاید شما هم مانند بسیاری از افراد فعال در این صنعت دغدغه‌ یاد شده را داشته باشید. اگر این چنین است در مقاله پیش‌رو نکات کلیدی در مورد راه‌اندازی آشپزخانه صنعتی بیمارستان را مطالعه خواهید کرد.

مساله تأمین کننده قابل اطمینان

مشاور مرد پشت میز به همراه تلفن

اولین دغدغه برای راه‌اندازی یک آشپزخانه صنعتی بیمارستانی از آنجا ناشی می‌شود که چنین تجهیزاتی را می‌بایست از تأمین کنندگان مطمئن خریداری کرد. از آنجایی که فعالیت آشپزخانه‌های بیمارستانی جنبه صنعتی دارد، خدمات پس از فروش هم موضوع مهمی خواهد بود. توصیه مهم این است که مرکزی را برای تهیه این تجهیزات انتخاب کنید که قادر به پاسخ‌گویی جامع به نیازهای شما باشد و شما را از سر زدن به مراکز دیگر بی‌نیاز کند.

در حال حاضر عمده محصولات و تجهیزات آشپزخانه صنعتی بیمارستانی در بازارهای ایران ساخت کارخانجات داخلی هستند و بعضی اقلامی نیز به شکل وارداتی در بازار عرضه می‌شوند. یکی از نکاتی که لازم است مدنظر قرار دهید اینکه بررسی کنید محصولات و تجهیزاتی که تهیه می‌کنید حتما از خدمات پس از فروش برخوردار باشند و تضمین خدمات مطمئن به شما داده شود. شرکت هایی مانند آپادانا تجهیز با دو دهه تجربه مراکز معتمدی برای مشاور، خرید و در نهایت راه اندازی آشپزخانه صنعتی و هستند.

بعضی از محصولات آشپزخانه‌های صنعتی نیازمند نصب در محل هستند و یا سرویس‌کار (تعمیرکار) می‌بایست به شکل موردی یا منظم آنها را بررسی کند. در مورد این‌گونه محصولات از خدمات پس از فروش هنگام خرید مطمئن شوید و درباره آن در زمان خرید محصول پرس‌وجو کنید. کم و کیف خدمات واحد پس از فروش را دقیق بررسی کنید. در صورت لزوم با سرویس‌کار دستگاه‌تان هم در همان بدو تهیه تجهیزات آشنا شوید.

تجهیزات اصلی مورد نیاز

از آنجایی که مهم‌ترین دسته از مصرف‌کنندگان غذای آشپزخانه بیمارستانی، بیماران هستند و این گروه اغلب سیستم ایمنی ضعیفی دارند لازم است به موضوع نگهداری غذا و دمای مناسب آن توجه داشته باشید. بنابراین در راه‌اندازی خط تولید و سرو غذای بیماران تجهیزات حفظ و نگهداری سالم غذا و دمای آن را می‌بایست مدنظر قرار دهید.

این نکته در جایی که بیمارستان دارای یک آشپزخانه مرکزی است و توسط چند آشپزخانه جداگانه و آشپزخانه‌های ماهواره‌ای پشتیبانی می‌شود از اهمیت بیشتری برخوردار می‌شود.

در داخل محل آشپزخانه بیمارستانی تعبیه و استفاده از سیستم تهویه مناسب هم از دیگر امکاناتی است که می‌بایست توجه فوق‌العاده‌ای به آن صورت گیرد. این مورد جزو موارد قانونی مدنظر سازمان‌های نظارتی بهداشتی هم هست، بنابراین برای تهیه سیستم تهویه مناسب نباید تعللی هم صورت بگیرد.

چند محصول مربوط به سیستم تهویه در آشپزخانه‌های بیمارستانی شامل این موارد می‌شوند:

 • اینورتور ویژه (با مدنظر قرار دادن مختصات محیطی)
 • هود آشپزخانه صنعتی
 • مکنده مناسب (با مدنظر قرار دادن مختصات محیطی)
 • کانال‌کشی‌های فنی و مهندسی (با مدنظر قرار دادن مختصات محیطی)

سرو غذاهای گیاهی همراه با آش و سوپ بخش جدایی ناپذیری از منوی غذایی بیمارستان‌ها هستند. بنابراین در تهیه تجهیزات آشپزخانه بیمارستانی این نکته را مدنظر دهید و تجهیزات مناسب را تهیه کنید. علاوه بر این انواع مخلوط کن های صنعتی، غذاساز، کاتر و کالباس بر، دستگاه سبزی خرد کن و در صورت لزوم ساندویچ‌سازهای کارآمد تهیه کنید.

البته همان‌طور که اشاره شد نسبت به تهیه دستگاه‌ها و ماشین‌آلات آماده‌ساز سبزیجات می‌بایست ضریب بیشتری بدهید.

تجهیزات سنگین داخل آشپزخانه بیمارستانی

در تهیه تجهیزات آشپزخانه بیمارستانی متناسب با ظرفیت سرو غذایی‌تان در طول شبانه روز میزکار استیل (قابل شست‌وشو و ضدعفونی) تهیه کنید. فضای اختصاص‌یافته برای آشپزخانه‌تان را هم مدنظر قرار دهید تا با محدودیت فضا و تردد پرسنل آشپزخانه مواجه نشوید. در حاشیه آشپزخانه‌‌تان قفسه و کابینت استیل هم باید داشته باشید که این موارد نیز با توجه به فضای کارتان و ظرفیت تولید غذایی‌تان متغیر است و می‌بایست نسبت به آن برآورد دقیقی داشته باشید. برای این موارد می‌توانید از مشورت کارشناسان فروش تجیهزات آشپزخانه صنعتی بیمارستانی هم کمک بگیرید.

در تهیه اجاق‌های گاز صنعتی مهم‌ترین عامل ظرفیت غذایی سرو‌تان در طول شبانه‌روز است. اگر به آشپزخانه‌تان اجاق‌های برنج و دیگ پاستا بیفزایید می‌توانید تنوع خوبی در منویی غذایی خود ایجاد کنید و رضایت مشتریان‌تان (به ویژه پرسنل و همراهان بیماران) بیشتر شود. در تهیه تجهیزات برای آشپزخانه بیمارستانی ظرفیتی را برای غذاهای خورشی مدنظر قرار دهید. این کار تنوع غذایی شما را زیاد می‌کند و با فرهنگ و رسوم ایرانی همخوانی دارد. ضمن اینکه غذاهای خورشی را می‌توان در زمان سریع‌تری آماده کرد و برای مشتریان سرو کرد.

با توجه به اینکه آشپزخانه‌های بیمارستانی با محل سرو آن فاصله بسیاری دارد و بخش زیادی از غذاهای (برای بیماران) در مکانی دورتر از آشپزخانه مرکزی سرو می‌شود، حتماً تجهیزات مناسب برای حمل غذای گرم را تهیه کنید و از کیفیت و کارآیی آن مطمئن شوید. در چنین مواردی از نظرات کارشناسان فروش این تجهیزات بهره بگیرید.

لیست تجهیزات آشپزخانه‌ صنعتی بیمارستانی

آشپزخانه صنعتی بیمارستاتی

برای آشپزخانه‌های صنعتی بیمارستانی این 7 دسته تجهیزات همگانی ضروری هستند.

 1. اجاق های پخت غذاهای برنجی و خورشی
 2. دیگ بخار معمولی و صنعتی
 3. دیگ‌های پخت ماکارونی و پاستا
 4. کانترهای گرم
 5. تجهیزات و فرهای صنعتی
 6. انواعی از کوره‌های برقی – بدون اجاق گاز
 7. ذخیره‌سازهای انواع مواد غذایی عایق بندی شده

نکات خرید یخچال و فریزر صنعتی برای بیمارستان

از آنجایی که یک آشپزخانه بیمارستانی به عنوان یک آشپزخانه صنعتی شناخته می‌شود، لازم است در محل کارتان از یخچال‌ها و فریزرهای صنعتی هم استفاده کنید. اگر برای این دسته از محصولات فضای کافی در اختیار دارید توصیه می‌شود از محصولات با حداکثر ظرفیت استفاده کنید تا با خیال راحت بتوانید محصولات غذایی را ذخیره کنید و در صورت لزوم مورد استفاده قرار دهید.

استفاده از اتاق‌های سرد، اتاق فریزر به شما این امکان را می‌دهد که برای آماده کردن منو غذایی متنوع همواره آماده باشید.

از آنجایی که در آشپزخانه‌های بیمارستانی همچون سایر اماکن بیمارستانی می‌بایست نکات بهداشتی (محیط و مواد غذایی) به شکل حداکثری رعایت شود، برخی از تجهیزات و وسایل سنگین مناسب برای آشپزخانه‌های بیمارستانی به این شرح پیشنهاد می‌شود:

 • تهیه انواع یخچال‌های صنعتی با کارآیی بالا.
 • تهیه انواع فریزرهای صنعتی با کارآیی بالا.
 • تهیه ماشین ظرف‌شویی صنعتی با کارآیی بالا.
 • تهیه سردخانه صنعتی با کارآیی بالا و استاندارد.

راه اندازی آشپزخانه بیمارستان

مهمترین فعالیت های این بخش عبارتد از:

 • تنظیم برنامه های فصلی، ماهیانه و روزانه برای تهیه و سرویس غذا
 • نظارت بر نحویه تهیه، آماده سازی، طبخ، نگهداری، انتقال و توزیع مواد غذایی
 • مشاوره و رژیم درمانی بیماران و همکاری با کادر درمانی
 • تشکیل کمیته تغذیه
 • پیشنهاد انجام آزمایشات لازم ا ز مواد غذایی خام و پخته و پیگیری نتایج آن از مسئول مربوطه
 • بررسی میزان رضایت‌مندی افراد تحت پوشش خدمات تغذیه ای بیمارستان
 • برگزاری کلاس آموزش جهت ارتقاء دانش تغذیه ای پرسنل بیمارستان
 • آموزش پرسنل تحت سرپرستی در زمینه‌های مورد نیاز
 • نظارت بر فعالیت کارکنان تحت سرپرستی
 • گزارش فعالیت ها و مشکلات به مدیریت بیمارستان
چارت تشکیلاتی واحد تغذیه بیمارستان

شرح وظایف کارشناس تغذیه و رژیم درمانی

 1. تنظیم برنامه های هفتگی، ماهیانه و فصلی برای تهیه  و سرویس غذا (کارشناس خدمات تغذیه)
 2. تهیه و تدوین فرمول‌های خاص غذایی برای بیماران (کارشناس تغذیه و رژیم درمانی)
 3. مشاوره و رژیم درمانی ببیماران و همکاری با کادر درمانی (پرستار-پزشک)
 4. مشاوره و رژیم درمانی برای عموم در درمانگاه تخصصی بیمارستان
 5. پیشنهاد انجام آزمایشات لازم از موادغذایی خام و پخته و پیگیری نتایج آن از مسئول مربوطه
 6. نظارت بر فعالیت کارکنان تحت سرپرستی (طبق چارت تشکیلاتی)
 7. تشکیل کمیته تغذیه‌ای هر دو ماه یکبار
 8. تعامل و همکاری با واحدهای مختلف بیمارستان
 9. بررسی میزان رضایت مندی افراد تحت پوشش خدمات تغذیه ای بیمارستان (سرویس غذایی، تغذیه و رژیم درمانی)
 10. آموزش تغذیه‌ای پرسنل تحت سرپرستی
 11. آموزش تغذیه‌ای پرسنل بیمارستان جهت ارتقاء دانش تغذیه‌ای
 12. گزارش از فعالیت‌ها، مشکلات جهت سرپرست مربوطه
 13. انجام سایر اموری که در حدود وظایف ادارات از طرف سرپرست مربوطه ارجاع می‌گردد

شرح وظایف ناظر بیمارستان

 1. نظارت بر انجام تعهدات قانونی شرکت و کارکنان متبوع
 2. نظارت مستمر بر تهیه، آماده سازی، طبخ، نگهداری، انتقال و توزیع مواد غذایی در بیمارستان
 3. نظارت بر تعویض به موقع وسایل پخت، ظروف مستهلک و غیربهداشتی
 4. نظارت بر نظافت روزانه آشپزخانه، دستشویی، تمام لوازم و تجهیزات مورد نیاز برای طبخ و نگهداری غذا
 5. نظارت بر فعالیت کارکنان تحت سرپرستی (طبق چارت تشکیلاتی)
 6. گزارش از فعالیت‌ها و مشکلات جهت سرپرست مربوطه
 7. انجام سایر اموری که در حدود وظایف اداری از طرف سرپست مربوطه ارجاع می‌شود

شرکت آپادانا تجهیز برای شما چکار می کند

شرکت آپادانا تجهیز با بیش از دو دهه سابقه در راه اندازی انواع رستوران و آشپزخانه های صنعتی از ابتدای راه با شما خواهد بود. یعنی از زمانی که می خواهید منوی آشپزخانه رستوران را طراحی کنید و طرح تجاری مربوطه را بنویسید تا زمانی که تجهیزات آشپزخانه رستوران خریداری، تهیه و یا تولید می شوند و بر اساس اصول چیدمان آشپزخانه صنعتی در جای خود قرار می گیرد و همچنین نوشتن طرح بازاریابی و طراحی دکوراسیون سالن غذاخوری با شما همراه خواهیم بود.

گفتنی است شرکت آپادانا تجهیز تأمین کننده و تولیدکننده تجهیزات آشپزخانه صنعتی است و بسیاری از تجهیزات بر حسب نیاز مشتریان سفارشی سازی می شوند.
برای ارتباط با بخش راه اندازی رستوران در آپادانا تجهیز کافی است فرم زیر را پرکنید:  در صورت نیاز به استعلام قیمت در مورد هر یک از تجهیزات موجود در شرکت آپادانا تجهیز، کافی است فرم زیر را پر کرده و یا فایل خود را برای ما بارگذاری کنید. کارشناسان فروش ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت:   ایمیل شما جزو اطلاعات خصوصی شماست، ما آن را منتشر نمی کنیم.
   0 کامنت
   Inline Feedbacks
   View all comments