اینفوگراف طراحی منوی رستوران

مرد در حال خواندن منو

ایده اصلی در طراحی منوی خوب برای رستوران ایجاد تعادلی میان غذاهای آشنا و طعم‌ها و مزه‌های جدید است. رستوران فست فودی قدیمی را که همیشه می‌روید به خاطر بیاورید. مثل همیشه پپرونی موردعلاقه خود را سفارش می‌دهید که ناگهان چشمتان به برگر مکزیکی تند همراه با گوآکاملو می‌افتد.

گوآکاموله یا کره فقرا سسی با پایه آووکادو است که برای نخستین مرتبه توسط آزتک‌های مکزیکی به درست شد. شاید به این دلیل به کره فقرا معروف شده که مواد اولیه آن مانند آووکادو و نمک دریایی به وفور در منطقه کارائیب یافت می‌شود. امروز این سس برای فقرا نیست و در کنار آن از چاشنی‌هایی مانند گوجه فرنگی، پیاز، چیلی، سیر، لیموترش و ماست استفاده می‌کنند.

بیشتر بخوانید:

اصول طراحی نقشه آشپزخانه صنعتی و انواع آن
6 گام پیش از راه اندازی رستوران

اما مساله اساسی این است که این ایده‌های ناب را چگونه به مشتریان عرضه کنیم تا آنان بتوانند از میان آنها دست به انتخاب بزنند. منوی خوب برای رستوران تنها در  صفحه‌ای پرینت شده یا روکشی از UV نیست  بلکه باید بتوانید تجربه رستوران خود را به مشتریان انتقال دهید. در این اینفوگراف راهکارهایی برای ‌طراحی منوی جذاب ارائه شده است:

تم منو

مضمون و تم منو باید با شخصیت رستوران شما هماهنگی داشته باشد. ارزیای درستی از رقبا داشته باشید و قیمت‌ها و منو آنها را با خود مقایسه کنید. منویی را طراحی کنید که نسبت به همه رقبای محلی از نظر غذاها و شکل بهتر باشد.

رستوران هنری
منو با QR کد

خلاقیت به خرج دهید

شاید در جایی که شما به سر می‌برید دیگری نیازی به ارائه منو کاغذی نباشد و همگی با اسکن کد QR روی میزها به منو دسترسی پیدا کنند. منو شما به صورت الکترونیکی باشد و یا کاغذی باید خلاقیت به خرج دهید و بهترین خود را به نمایش بگذارید. توجه داشته باشید موفقیت در توجه به نکات کوچک است.

اندازه منو

اندازه منوی رستوران یا کافی شاپ باید معقول باشد. با وسوسه ارائه فهرست بلندبالایی از خدمات و غذاها مقابله کنید در غیراین صورت برخی از مواد غذایی‌تان را هر شب باید دور بیندازید. دیدن مشتریانی مات و متحیر که می‌خواهند از دفترچه منوی رستوران غذای مورد علاقه خود را انتخاب کنند منظره جذابی نیست.

منوی ایستاده
خواندن منو

به سادگی خوانده شود

فونت و طراحی منو باید به گونه‌ای باشد که مشتریان غذای مورد علاقه را به سادگی انتخاب کرده و بخواند. از فونت‌های سخت‌خوان جداً بپرهیزید. همچنین از توضیحات بیهوده در مورد نحوه پخت غذا نیز حذر کنید. توضیحات باید معقول، خلاصه و ساده‌فهم باشد.

از روانشناسی کمک بگیرید

مطالعات نشان داده است که مشتریان در هنگام مشاهده منو رفتارهای مشابهی را از خود نشان می‌دهند. مثلاً اگر گرانترین و بهترین غذاهای را در بالای و وسط منو قرار دهید چشم بیننده ابتدا به آنها کشیده می‌شود و فوراً هر آنچه در زیر یا بالای آن غذای گران قرار دارد را سفارش می‌دهد. شخصی که غذای گران را دیده است راحت‌تر غذاهای کمتر گران کناری را انتخاب می‌کند.

منوی گیج کننده
طراحی منوی رستوران

جلوه‌های بصری و چیدمان منو

کسی پشت منو را نگاه نمی‌کند. بنابراین سعی کنید چیزی را در منوی خود مخفی نکنید. به اندازه کافی از عکس و جلوه‌های بصری در منوی خود استفاده کنید. برخی از مشتریان غذای خود را بر اساس شکل و اندازه آن انتخاب می‌کنند. دیدن چهره متعجب مشتریان وقتی ظرف بزرگ سالاد سزار را روبرو او می‌گذارید جذاب نیست.

بحث رنگ‌ها

تحقیقات نشان داده است برخی از رنگ‌ها تأثیر بیشتری بر اشتهای مشتریان می‌گذارد. مثلاً گفته می‌شود رنگ زرد بیشتر نگاه مشتریان را به سمت خود جذب می‌کند. تحقیقات دیگری نشان می‌دهد که قرمز اشتهای مخاطبان را بیشتر می‌کند.  بکاربردن آبی شمشیر دولبه‌ای است که از یک طرف مخاطب را آرام می‌کند اما شما می‌خواهید که مشتریان شما از دیدن غذاهای رنگارنگ هیجان زده شوند و آن را سریع بخورند.

رنگ و منو
منوی رستوران با تصاویرش

تأکید روی غذا

بهتر این است که در طراحی غذا ستون به کار نبرید. در طراحی ستونی منو، تأکید بر روی قیمت‌ها خواهد رفت و از غذاها منحرف می‌شود. در چنین صورتی بیشتر مشتریان تمایل دارند غذاهای ارزان‌تر را انتخاب کنند. انواع دیگری از طراحی منو که تأکید بر روی غذاهاست می‌تواند شما را بهتر به خواسته‌هایتان برساند.

اطمینان از قیمت‌ها

قیمت هر آیتم در رستوران شما باید نمایانگر هزینه‌های اولیه غذای تولید شده به همراه بهره آن باشد. قیمت‌ها باید به گونه‌ای انتخاب شوند که بتواند مشتریان محدوده جغرافیایی را به خود جلب کند. البته لزوماً نباید در قیمت‌گذاری به حداقل‌ها اکتفا کرد بلکه بکوشید بین قیمت بالایی برخی آیتم‌ها و انتخاب‌های ارزان‌تر تعادل ایجاد کنید.

تم منو
رستوران

به روزرسانی منو

غذاهای رستوران ممکن است در طول زمان  و قیمت‌ها بر حسب تورم تغییر یابند. برای همین با هر تغییری منوی رستوران خود را به روزرسانی کنید.

منوی روزهای خاص

در روزها و اعیاد خاص ممکن است بخواهید منوی ویژه‌ای را ارائه دهید که دارای آیتم‌های ویژه و یا جایزه است. روز پدر، روز مادر، روز ولنتاین و عید نوروز از جمله آنها است. در منوهای روزهای خاص چندین آیتم غذایی را برمی‌گزینند و آشپزخانه تنها آنها را تهیه می‌کند. میزان سفارش در آن روزها زیاد و در عوض تعداد آیتم‌ها کم می‌شود.

منوی ولنتاین
ایمیل شما جزو اطلاعات خصوصی شماست، ما آن را منتشر نمی کنیم.
0 کامنت
Inline Feedbacks
View all comments