انباردار در آشپزخانه های صنعتی چکار می‌کند؟

کاور انباردار در آشپزخانه صنعتی چکار می کنند؟

انبار یکی از بخش های پنجگانه ای است که در طراحی نقشه آشپزخانه صنعتی و راه اندازی رستوران لحاظ می شود. انبارداری در آشپزخانه های صنعتی یکی از پردغدغه‌ترین کارهای است. مخصوصاً اگر با رستوران هتل یا رستوران بزرگ سه ستاره ای روبرو باشیم وضعیت بسیار مشکل تر خواهد بود.

در این مقاله و ویدئویی که در زیر می آید به اهمیت نقش انبار در آشپزخانه‌های صنعتی و هتل‌ها خواهیم پرداخت و بایدها و نبایدها انباردار را به صورت خلاصه توصیف خواهیم کرد.

 تجهیزات ضروری در انبار آشپزخانه صنعتی

تجهیزات انبار مانند دیگر بخش‌های رستوران صنعتی می‌تواند بسیار مفصل باشد و یا به صورت حداقلی تهیه شود. تجهیز انبار به اندازه رستوران شما و نیازهای روزمره و معیارهای بسیار دیگری بستگی دارد.

پیش از این پیشنهاد می کنیم مقاله راهنمای جامعی که در مورد تجهیزات آشپزخانه در این سایت نوشته شده است را بخوانید.

 1. ترازو و باسکو: تفاوت ترازو و باسکول تنها در این است که ترازو اوزان دقیق را محاسبه می‌کند و باسکول برای اوزان بالاتر از 60 کیلوگرم و حتی تا 30 تن توسعه پیدا کرده است.
 2. ترولی حمل: برای حمل و جابجایی بارهای سنگین، شما به ترولی حمل بار نیاز خواهید داشت.
 3. چلیک: چلیک یا بانکه ابزاری از جنس استیل برای نگهداری مواد مختلف است.
 4. قفسه بندی استیل: قفسه بندی انبار از جنس استیل ضد زنگ بوده و در انبارها معمولاً از ستون‌های پروفیلی استفاده می‌شود اما در فضای آشپزخانه به خاطر خاصیت ضد زنگ استیل در ستون‌ها نیز از استیل استفاده می‌شود.
 5. سکوی نگهدارنده برنج: سکوهای نگهدارنده برنج جایگاه مناسبی است که از نفوذ آب و رطوبت زمین به برنج‌ها جلوگیری می‌کند.

وظایف انباردار در آشپزخانه صنعتی

انبار رستوران از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است. سردخانه جای نگهداری خوراکی‌های فاسد شدنی است مانند انواع گوشت مرغ و ماهی و گوشت قرمز است.

در یخچال ها خوراکی هایی که سریعتر مورد استفاده قرار می گیرند مانند انواع لبنیات و همچنین سبزیجات و میوه ها را نگهداری می کنند.
در بخش قفسه‌بندی‌‌های استیل انبار خوراکی‌های خشک نگهداری می‌شوند. انباردار باید ضمن مواظبت ورود و خروج صحیح مواد غذایی شرایط نگهداری این مواد را هم در دمای و محیط مناسب فراهم کند.

دفتر و فرم انبارداری و سیستم کامپیوتری ثبت کالا یکی ابزارهای مهم انباردار برای مدیریت بخش خود است. این روزها همه چیز به شکل دیجیتالی در سیستم ثبت می شود و از طریق موبایل و تبلت و کامپیوتر در دسترس است. سیستم های آنلاین این امکان را ایجاد کرده که همزمان با ورود و خروج مواد مدیریت رستوران و سرآشپز هم از دارایی انبار مطلع شود.

اهمیت نظافت در انبار

محل انبار باید کاملاً ایزوله باشد. هیچ راه نفوذی برای ورود جانوران موذی و حشرات به داخل ایجاد نکنید. اتاقک‌های آماده که حکم سردخانه را ایفا می کنند برای همین موضوع توسعه یافته اند. اگر چنین امکاناتی در دسترس نیست باید شرایط عمومی انبار هرچند وقت یکبار بررسی شود و هر تغییری به مدیریت گزارش شود.

مسلم است وقتی چنین حساسیت بالایی در مورد انبار وجود دارد هیچ گونه زباله‌ای نباید در انبار نگهداری شود و زباله‌ها باید به بیرون از انبار منتقل شوند.

برای دریافت قیمت تجهیزات انبار لیست خود را از طریق فرم زیر برای ما ارسال کنید:  ایمیل شما جزو اطلاعات خصوصی شماست، ما آن را منتشر نمی کنیم.
  0 کامنت
  Inline Feedbacks
  View all comments